Posted by: bluesyemre | May 21, 2018

Daha kişisel bir okuma listesi hazırlamak için öneriler – Zerrin Ünalan

8a9f3b86-e9da-4f75-90ff-7f938914a025

Kitap listesi hazırlamanın oldukça zahmetli bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkesin içinde kaybolduğu cümleler, bir metinden aldığı tat ve yaşanmışlıkları birbirinden farklı.  Dünyada milyarlarca insan bulunduğuna göre milyarlarca farklı zevk ve düşünce mevcut. Haliyle birinin hayatına dokunan diğerinin ilgisini dahi çekmeyebilir.

Daha kişisel bir liste hazırlamak için; internetten, oradan, buradan bulduğunuz, başlarının hazırladığı okuma listelerini unutup aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz. Bu şekilde okuma listenizi iyileştirmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Kağıdınızı kaleminizi hazırlayın ve aşağıdaki sorulara dürüstçe cevap verin.

1. Kitap okumaya ne kadar süre ayırabilirim?

Artık öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, bir günümüz bize asla yetmiyor. Hep daha fazla zamana ihtiyacımız oluyor. Durum böyle olunca, bazı alışkanlıklarımıza ve hobilerimize vakit ayıramamaya başlıyoruz. Bu listeyi okuduğunuza göre siz, biraz daha şanslı, okumayı seven, okumaya vakit ayırabilen kesimdensiniz. Günde kaç dakika okuma yapabileceğinizi belirledikten sonra, okuma hızınıza göre bir liste yapmanız, gerçeklikten uzak hedeflerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu sayede motivasyonunuz asla düşmeyecek.

2. Bir metinden beklentilerim neler?

Daha edebi, betimlemelerle bezeli metinleri okumaktan mı keyif alıyorsunuz? Yoksa dili sade ve akıcı, oldukça fazla diyalogdan oluşan romanları mı? Bazılarına 4 5 sayfalık bilinç akışı içeren eserler inanılmaz sıkıcı gelir, bazıları defalarca okuyup karakterin yerine koyar kendini.

3. Hangi tür kitaplar beni rahatlatır?

Bu soru kafa dağıtmak için neler okumayı seviyorsunuza evrilebilir. Hatta başkalarının duymasını görmesini istemediğiniz tarzda kitaplar da olabilir! Hiç utanmayın dürüstçe yazın, bu sizin listeniz. Bu tarz kitapları kafamız meşgul olduğumuz dönemlere serpiştiriyoruz ki, edebiyat dünyası da bizi yormasın.

4. Düşüncelerine değer verdiğim bir yazar var mı?

Belki bir yazarda kendinizi bulmuşsunuzdur; yazdıkları, düşünce yapısı size tamamen uyuyordur. Yarattığı karakterler sizden izler taşıyordur. Bana kalırsa bundan şanslı bir okuyucu kesinlikle yok. Kendinizi dışarıdan gözlemlemiş oluyorsunuz bir bakıma. Eğer yıllık liste hazırlıyorsanız, bu tarz bir yazarın en az 5 eserini ekleyin derim ben.

5. Yeni kitaplar keşfetmeye hazır mıyım?

Yeni çıkan eserlere burun kıvırmıyorsanız, romanlara ön yargıyla yaklaşmıyorsanız, güncel edebiyat dergilerini takip ediyorsanız, arada sırada yeni çıkan kitapları listenize eklemenizi öneririm.

6. Diğer insanlar neler okuyor?

Hali hazırda Goodreads adından güzel bir platform var. Orada başka insanların okuduğu kitaplara hemencecik erişebiliyorsunuz. Zevklerine güvendiğiniz bir arkadaşınızın okuduklarına bakmak yararınıza olacaktır.

7. Klasiklere ne kadar hakimim?

Okuma listesi hazırladığınıza göre bazı ön yargıları aşmış bir okursunuz. Okuma listenizin %10’luk bir kısmını klasiklere ayırmaya ne dersiniz?

Yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra kafanızda bir düzen belirecek. Sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda kitap araştırmalarınızı yapıp size daha çok hitap eden harika bir liste hazırlayabileceksiniz.

Siz okuma listelerinizi nasıl hazırlıyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vereceğim, vakit bulamadığım için üzgünüm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

https://zerrinunalan.com/2018/05/19/daha-kisisel-bir-okuma-listesi-hazirlamak-icin-oneriler/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: