Posted by: bluesyemre | May 30, 2018

Şimdi Neredeler: Zülal Balpınar (#MelisDanişmend) @melisdanismend

zulal-balpinar

’80’ler TRT’sinin unutulmaz İngilizce öğretmeni Prof. Dr. Zülal Balpınar şimdi nerede, ne yapıyor?

Hala buradayım!” diyor Prof. Dr. Zülal Balpınar, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde, artık evi gibi saydığı çalışma odasında. Kitaplar, dosyalar, rengarenk kalemler, ödüller (40 yıldır bir parçası olduğu üniversite ona Üstün Hizmet Ödülü de vermiş), yeğenlerinin fotoğrafları, Galatasaray formalı bir ayıcık ve bizim için hazırladığı kurabiyelerle dolu bu odada çay içerek sohbet ediyoruz.

Hafızamda bir köşeye yerleşmiş ve hiç gitmemiş bir ses onunki. Beni ilkokul yıllarımda bir güne götürüyor. Kardeşimle beraber her zamanki gibi annemi kızdıracak şekilde pijamalarımızı çıkarmadan televizyon karşısına kurulmuşuz, Hikmet Şimşek’in klasik müzik programından ve Voltran’dan hemen önce yayına giren bu İngilizce ders programını izliyoruz. Kâküllü saçları ve fiyonklu bluzuyla sakin sakin anlatan Zülal Hoca ve yanında sarı saçları, bıyığıyla ona eşlik eden Michael Smith.

Hem okuyucu hem röportajcı olarak en sevdiğim konulardan biri olan ‘Şimdi Neredeler?’ serisini yapmaya karar verdiğimde ilk irtibata geçmek istediğim isimdi Prof. Dr. Zülal Balpınar. ’80’ler ve ’90’lar TRT’sini yakalama şansına erişmiş bizler için unutulmaz bir yüzdü. Hocayı okul telefonundan bulup iletişime geçtim, randevulaştık ve bir cuma günü Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin insanın içini açan cıvıl cıvıl ortamında bir araya geldik.

Ben acayip bir insanımdır. Yapılması gereken neyse onu yaparım. O programlarda hiç teleprompter kullanmadık, hepsi doğaçlamadır. Hayal gücüm geniş, merceğin ortasına kafamdan bir sınıf oturttum ve o öğrencilere ders anlattım.Zülal Balpınar

https://www.redbull.com/tr-tr/simdi-neredeler-zulal-balpinar


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: