Posted by: bluesyemre | June 20, 2018

Başka Tren Gıdı Gıdı (Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası Tarihi Belgeseli – Yönetmen Yasin Ali Türkeri)

gıdı gıdı

Yasin Ali Türkeri’nin yazıp yönettiği 2018 yapımı belgesel film “Başka Tren Gıdı Gıdı”, 1937 yılında Sovyet Rusya’sının desteğiyle inşa edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikasının tarihini, fabrikaya ait olan Gıdı Gıdı treni üzerinden anlatıyor. 10. Uluslararası TRT Belgesel Günleri Ulusal Profesyonel Kategori Üçüncülük Ödülüne değer bulunan film, 72 dakika uzunluğunda.

Belgeselimiz 1937 yılında kurulan Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın hikayesini, onun tarih içerisindeki yolculuğunu oraya ait olan bir trenin üzerinden anlatıyor. O trenin hikayesiyle birlikte. Trenin ismi “Gıdı Gıdı”. Yani Gıdı Gıdı Treni eskiden insanların, oranın çalışanlarının, görevlilerinin fabrikadan şehir merkezine, şehir merkezinden de fabrikaya gitmek için kullandıkları bir trenin ismiydi. Bölge halkının kendi dilinden, kendi şiveli söylenişiyle yakışır da bir isim Gıdı Gıdı… O trenin ve de fabrikanın hikayesi. Fabrika, Türkiye’nin ilk 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde kurulan fabrikalardan biri. O dönem için Sovyetler Rusya’sının maddi desteğiyle ve de ekip ve ekipman desteğiyle kurulan bir fabrika. O fabrika bugün Adnan Menderes Üniversitesi’ne devredildi ve hala orada öğrenim devam ediyor. O fabrikanın insanlar üzerine bıraktığı hikayeleri, hem de Rusya ve Türkiye ilişkilerini de arka plana alarak bir film yapmaya çalıştık.

1976 doğumlu Yasin Ali Türkeri, pek çok ödüllü kısa film ve belgeselin kurgusunu yaptı; 2006 yılında ESR Filmin kurucuları arasında yer aldı. Belgesel Sinemacılar Birliği BSB’nin Yönetim Kurulu üyesi ve IDA (International Documentary Association) ile EDN (European Documentary Network) üyesi olan yönetmen, “Başka Tren Gıdı Gıdı” ile 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali ve 29. Ankara Uluslararası Film Festivaline katıldı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: