Posted by: bluesyemre | July 9, 2018

Bitmeyen yol (Yol bekçisi İbrahim Çivici’nin hikayesi) #trenkazası

aljazeera

Günde 15, haftada 75 kilometre yürüyor. 20 yıldır, demiryollarında gevşeyen somun, hasarlı ray arıyor, seyir güvenliği için çalışıyor. Yol bekçisi İbrahim Çivici ile yağmurlu bir günde beraber yürüdük.

“Pazartesiden cumaya kadar, her hafta 75 km yolu yürüyerek kontrol etmek zorundayım. Peynirimi, zeytinimi çantamda taşıyorum. Sekiz saatim yolda geçiyor, kolay iş değil. Her gün ortalama 15 km yürümek zor, ağır iş.”

Sözlerin sahibi İbrahim Çivici… 59 yaşında. Devlet Demiryolları’nda tam 20 yıldır ‘yol bekçisi’.

Aydın’da sağanak yağmurlu bir gün… Sultanhisar tren istasyonunda Çivici ile buluştuk. Sultanhisar-Nazilli arasındaki 15 kilometrelik hatta yürümeye başlamadan önce istasyon şefine defterini imzalatıyor. Defterde tarih, saat, güzergâh hakkında bilgiler var. Sırtındaki çantasında kırmızı ve yeşil bayrakları, düdüğü, devir teslim defteri, metre, eldiven, somun sıkmak için anahtar ile peynir ve zeytinden oluşan öğle yemeği var.

İbrahim Çivici’nin görevi, kendisine zimmetli 75 kilometrelik demiryolu hattında tren seferlerine engel bir durum olup olmadığını, rayların, vidaların, gevşekliğini veya eksikliğini kontrol etmek. Onarabileceklerini elindeki anahtarla onarıyor. Onaramadıklarını da defterine yazıp şefine bildiriyor.

Elinde şemsiye, yağmur altında adım adım kontrol ediyor hattı. Yağmur yağmasa da işi zaten zor. Yürüdükçe üstündeki yük daha da ağırlaşıyor. İşi daha da zorlaşıyor:

“Elimdeki anahtar, sırtımdaki çanta bir süre sonra bana 20-30 kilo gibi geliyor. Ayağımdaki potinler sanki 40 kilo oluyor. Bazen köpekler etrafımı sarıyor, bazen çakallar, domuzlar çıkıyor. Bir yaz günü önümdeki 3 metrelik yılanı son anda farkettim, dondum kaldım. İnsan tedirgin oluyor. Eve gidince duş almaya bile eğreniyorum. Bakkala gidip ekmek almak bile zor geliyor.”

“Makinistler selam vermeyince üzülüyorum”

Çivici, tren seferlerinin sorunsuz gerçekleşmesi için çalışıyor. Trenler gelip geçtikçe makinistlerle selamlaşıyor. “Ama bazen makinistler selam vermiyorlar” diyor Çivici, “O zaman insanın içinde bir üzüntü, eziklik oluyor. İnsan bir selam aldığı zaman daha neşeleniyor, yaptığı işi daha bir benimsiyor, daha mutlu oluyorsun” diye de ekliyor.

59 yol bekçisi var

Türkiye’de Devlet Demiryolları bünyesinde 59 yol bekçisi var. Hızlı tren hatları ise elektronik sistemle denetleniyor.

Kaynak: Al Jazeera

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/bitmeyen-yol


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: