Posted by: bluesyemre | July 20, 2018

TR Dizin Yeni Arayüzü

TR Dizin Yeni Arayüzü Hakkında

Değerli araştırmacılar, editörler ve ULAKBİM Paydaşları,

TR Dizin yeni arayüzü hizmete sunulmuştur.

tr dizin

İki ana kısımdan oluşan TR Dizin TR Dizin arama arayüzü ve TR Dizin Online Dergi İzleme Sistemi’ne (ODİS) yeni özellikler eklenmiş, süreçlerde iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. TR Dizin arama arayüzüne trdizin.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Tarama sayfasına yeni özellikler eklenerek yayınlar üzerinden atıf, etki değeri, ve bilimsel yayın performans ölçümü sağlanmıştır. Açmış olduğumuz TR Dizin arayüzü 1.0 sürümü olup sistemin iyileştirme ve geliştirmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

ULAKBİM’in temel misyonlarından biri de, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmaların en önemlileri arasında, araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır.

TR Dizin’in içeriğini oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

TR Dizin, 2000 yılı Ağustos ayından itibaren web sayfası üzerinden tarama yapılabilmektedir. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra, ULAKBİM müdürlüğü ile dergi editörlükleri arasında imzalanan katılım izni sözleşmesine bağlı olarak, makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.

http://trdizin.gov.tr/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: