Posted by: bluesyemre | August 27, 2018

İdeal #Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu

mbb

Marmara Belediyeler Birliği, kütüphanecilik alanında güncel yayınların eksikliğini de göz önünde bulundurarak, kütüphane/bilgi merkezi kurmak ve işletmek isteyen kurumlara rehber olması için “İdeal Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu”nu yayınladı.

10 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştaya üniversitelerden akademisyen, kütüphaneci ve öğrenciler; belediyelerden yönetici, uzman ve kütüphaneciler; özel şirketlerden yöneticiler katılmıştır. İdeal kütüphane standartlarını belirlerken yeni açılan kütüphanelerdeki sorunlar ele alınarak çözüm önerileri getirilmiştir.

MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu tarafından kütüphanede sunulacak hizmetlerin kapsamının ve kalitesinin niteliği; kütüphane binasının büyüklüğü, kullanım alanlarının özellikleri, koleksiyonun zenginliği ve personelin yeterliliği ile doğrudan ilgili olduğu ve bu öğelerden herhangi biri olmadığında kütüphanelerin, amacına uygun iş ve işleyişinin sağlanamayacağı üzerine durulan raporda; bina, koleksiyon, hizmetler, personel ve bütçe başlıkları detaylıca tartışılıp incelenmiştir.

İdeal Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu

http://marmara.gov.tr/ideal-kutuphane-standartlari-calistay-raporu-yayinlandi-17050


Responses

  1. Ayrica kutuphanelerin cogalmasi gorevli personeller bakimindan yeni istihdam kapisini da açacak hatta belki kutuphane personeli olmak istenen ve halkin gozunde nitelikli bir meslek haline gelecektir. Kutuphane personelinin farkli donanimlara sahip olmasi gerektigini de düşünuyorum.

    Like

    • Yazdıklarınıza katılıyorum, ilgili STKlarla birlikte hareket ederek özellikle Belediye Kütüphanelerinde neredeyse yok denecek kadar az olan kütüphaneci sayısını arttırmaya, yeni istihdam olanakları sağlamaya gayret etmeliyiz

      Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: