Posted by: bluesyemre | October 26, 2018

Yeni Mezunlar için Tavsiyeler: Stratejik Bir Kariyer Planı Oluşturma

graduates-tr

Yeni bir üniversite mezunu olarak, iş hayatına girerken birçok zorlukla karşı karşıya kalacaksınız. Öğrencilikten çalışma hayatına geçişte kafa karışıklığı yaşamak son derece normaldir. Yeni mezunların karşılaştığı ortak zorluk ise, başarılı bir kariyer için doğru hedefleri belirlemek ve bu hedeflere yönelik uygun adımları atmayı öğrenmektir.

EBSCO Kurumsal Öğrenme Aracı Accel5, düşünce liderleri tarafından hazırlanan hedef belirleme, bu hedefleri öncelik sırasına koyma, stratejik bir aksiyon planı oluşturma gibi kritik becerileri geliştirmeye yönelik birçok iş kitabı özeti ve videolar sunar. Aşağıda paylaştığımız en iyi ipuçlarımızdan bazıları ile kendi hedef belirleme stratejilerinizi oluşturun.

Kendinize bu soruları sorun

İlk işinize girmeden önce, muhtemelen kişisel hayatınıza yönelik hedeflerinizi ve kariyer hedeflerinizi düşündünüz. Artık iş gücünün bir parçası olduğunuza göre, hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı daha uygulanabilir kılmanın zamanı geldi.

Sue Powell’ın Accel5’taki “How to Use the Grow Model for Goal Setting” videosuna göre, tüm çalışanların hedef belirlemeye en önemli soruyu sorarak başlaması gerekir: “Gerçekten ne istiyorum?” Kişisel hedeflerinizi ve bunların iş hayatı-sosyal yaşam dengesini nasıl etkileyebileceğini de hesaba katmanızda fayda var.

Neleri istediğinizi az çok belirlediğinizde, bu hedeflerin sizin için neden önemli olduğunu analiz edin. Sizi ne harekete geçirir? Konu ne olunca yorulmadan çalışırsınız veya yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz? Sizi bu hedefe bağlayan nedir? Motivasyonlarınızın ve önceliklerinizin ne olduğunu en iyi şekilde anlamak için, bu cevapları verirken kendinize karşı tamamen dürüst olmalısınız.

Daha sonra, bu hedeflere ulaştığınız an nasıl hissedebileceğinizi düşünün; en büyük hedefinize ulaştığınızda, hayatınızın ne şekilde olabileceğinizi hayal edin.

Son olarak, şimdi nerede olduğunuzu değerlendirmelisiniz. Gerçekçi olun. Nihai amacınıza ulaşmak için elinizde hangi fırsatlar var? Ne yapmak istiyorsunuz? Bu sorular, hedefinize odaklanmanıza ve kariyerinizi stratejik adımlarla kurmanıza yardımcı olacaktır.

Hedeflerinizi Belirleyin ve İşinizi Planlı Yapın

Hedeflerinizi anlamak için kendinize bu kritik soruları sorduktan sonra, başarıya ulaşmak için iyi bir eylem planı oluşturmanız gerekir. Accel5 içerisinde bir videoda, Laura Stack hedeflerinizi nasıl belirlemeniz gerektiğini ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için yıllık, aylık, haftalık ve yıllık planlamayı nasıl planlamanız gerektiğini açıklıyor.

Bahsettiği adımlar şu şekildedir:

  • Kendinizi gözden geçirmek için yılın sonuna kadar zaman ayırın. İlk önce bu süreçte neleri başardığınızı düşünün; daha sonra, gerçekleştirdiğinizi bu eylemlerin kişisel hedeflerinizle ne kadar uyumlu olup olmadığını değerlendirin. Bu değerlendirmeye bağlı olarak, önümüzdeki yıl için hedeflerinizi belirleyin. Bu uzun vadeli hedefi, aylık ufak artışlarla uygulayabileceğiniz küçük adımlara ayırın. Örneğin, bir konuda söz sahibi olmak bir sene sonundaki nihai hedefinizse, ayda bir gönüllü olarak eğitimlere katılabilirsiniz.
  • Nelerin ne zamana kadar tamamlanması gerektiğini takip etmek için takviminizi ve planlarınızı düzenli olarak gözden geçirin. Her görevi günlük yapılacaklar listenize yazın. Ayın her günü için bir günlük yapılacaklar listesine ihtiyacınız olacak. Bu, düzenli kalmanızı ve teslim tarihlerini kaçırmamanızı sağlayacak mükemmel bir yoludur.
  • Haftalık planlamanızı yaparken tersten düşünün. Geçen hafta gecikmiş ve tamamlanmamış olan işleri gözden geçirin. Bunlar önümüzdeki hafta içinde tamamladığınız ilk görevler olmalı. Laura’ya göre, “en başarılı sanatçılar, sadece bir işe kendi kendine başlayanlar değil, aynı zamanda o işi kendi kendine bitirebilenlerdir”.
  • Günlük listenizde olanları önceliğe göre sıralayın. Acil ama nispeten daha önemsiz unsurlar listenizde öne çıkacaktır; ancak acil olmayan ama daha önemli işlere de her gün zaman ayırmalısınız. (örneğin, uzun vadede gerçekleştireceğiniz stratejik bir toplantı) Her gün işten ayrılmadan önce, öncelik belirleme sistemini kullanarak bir sonraki gün için görevlerinizi hazırlayın. Beklemediğiniz bir görev ortaya çıkarsa, bunu uygun şekilde listeye yerleştirin.

Yeni bir üniversite mezunu olarak, kariyer hedefleriniz hakkında eleştirel düşünmeli ve bunları başarmak için gerçekçi bir eylem planı oluşturmalısınız. İşler her zaman sorunsuz bir şekilde yürümeyecektir, ancak motivasyonunuzu kaybetmeyerek ve önceliklerini hatırlayarak, nihai hedeflerinize doğru ilerlemenin mutlaka bir yolu olacaktır.

https://www.ebsco.com/e/tr-tr/blog-indeks/yeni-mezunlar-icin-tavsiyeler-stratejik-bir-kariyer-plani-oluturma


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: