Posted by: bluesyemre | November 12, 2018

Türkiye #KültürVarlıkları Haritası (Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi #kültürelmirası) – Hrant Dink Vakfı

06112018_kvharita_800

Türkiye Kültür Varlıkları Haritası, Hrant Dink Vakfı’nın kültürel miras araştırmalarının ürünlerinden biridir. Bu harita, çevrimiçi interaktif bir araştırma aracı olduğu gibi, aynı zamanda bir seyahat arkadaşıdır. Harita, çok kültürlülüğü ve Anadolu’da yaşamış farklı toplulukları görünür kılmak amacıyla Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi kültürel mirasını kayıt altına almakta ve bu topluluklarca kullanılmış olan kilise, okul, manastır, mezarlık, sinagog ve hastane gibi kamu binaları hakkında bilgi vermektedir.

Kasım 2018’de yapılan güncellemeyle yaklaşık 10.000 yapıya ait bilgilerin yanında, görsel-işitsel içeriğe de yer veriliyor. Hikâyeler ve şehir turları şeklinde sunulan bilgilere, 360 derece görüntüler, videolar, sesler ve fotoğraflar eşlik ediyor. Yeni güncellemeler sayesinde kullanıcılar, kültür varlıklarına ve hikayelere ek olarak bulundukları konumun çevresinde yer alan içerikleri keşfetme olanağına da sahipler.

Somut kültürel mirasın ötesine geçerek, somut olmayan kültürel mirasını da ele alan bu çalışma, hem Türkiye’nin çokkültürlü mirasını harita üzerine yerleştiriyor, hem de yeni medyaları kullanarak yok olmaya tabi tutulan hafızayı yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Harita 2014 yılından beri süren bir araştırmanın sonucu olarak devamlı güncelenmekte. Araştırmanın farklı aşamalarına, Anadolu’nun Çok Kültürlü Mirasını Ortaya Çıkarmak ve Savunmak ve Hafıza Mekânlarının Yaratıcı Şekilde Yeniden Kullanımı sayfalarından ulaşabilirsiniz.

http://turkiyekulturvarliklari.hrantdink.org/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: