Posted by: bluesyemre | November 19, 2018

İnsanların Mesajlara Geri Dönüş Süreleri Ne Anlama Geliyor

email-mail-phone

Bazen anında geri dönüş yaparız, kimi zaman ise aylar sonra ‘ya kusura bakma araya kaynamış’ bahanesiyle karşımızdakini önemsiz hissettirmeme çabalarına gireriz. Peki neden böyle yapıyoruz?

5-60 saniye

Şunu bir düşünün, hayatta nelere anında karşılık veriyorsunuz? Doğumgünü hediyesi açmak, şirin bir köpecikle oynamak, ağzınızın yanacağını bile bile çok sıcak ama bir o kadar lezzetli bir lokmayı mideye indirmek… Eğer bir insan mesajlarınıza anında geri dönüş yapıyorsa ya siz ya da mesajınız onun için fazlasıyla anlamlı diye düşünebilirsiniz.

5-15 dakika

Mesajınıza 5-15 dakika arası cevap veren bir insan sizi önemsiyordur. Hatta bir dakika içinde cevap veren birinden bile daha fazla önemsiyor olabilir. Çünkü yazacağı şeyi iyi-kötü düşündüğünü varsayabilirsiniz. İletişim konusunda özenli ve dikkatli biriyle karşı karşıya olduğunuzu hiç çekinmeden söyleyebiliriz.

Yarım saat

Muhtemelen mesajınızı ilettiğiniz insanın size cevap vermeden önce halletmesi gereken bir takım işleri vardır. Kendisine biraz zaman tanıyın. Yarım saat içinde sizi ziyadesiyle tatmin eden bir cevap gelir.

1 saat

1 saat içinde cevap alamadıysanız önemsenmediğinizi düşünmeyin. En azından hemen düşünmeyin. Mesaj attığınız kişi film veya izliyordur. Ya da dikkatinin dağılmasını istemediği bir işle meşgul de olabilir. Belki de sadece bir saat boyunca cevap vermesi için onu darlamayacağınızın farkındadır.

2-3 saat

Bu zaman aralığı, aşağı yukarı cevapsız çağrıların fark edildiği ve geri dönüş yapıldığı aralıktır. Özellikle arayan kişi bir aile ferdiyse 🙂 Mesajlarınıza iki-üç saat içinde geri dönen bir insan sizi önesiyor diyebiliriz. Muhtemelen daha rahat mesajlaşacağı bir fırsatı kolladığı için sizi bekletti.

4-11 saat arası

Mesajlarınıza 4-11 saat arası cevap veren biri için de önemlisiniz. Yalnız, moralinizi bozmak gibi olmasın, uzun süre susuz kalınca hatırlanan bir bardak su ya da aç kalınca akla gelen yemek kadar önemlisiniz.

12+ saat

Cevap almanız yarım günü geçti mi? Yani tamamen önemsiz değilsiniz ama çok mesaj attığınız kişinin çok önemsediği biri de sayılmazsınız.

Bir tam gün

Eğer mesaj attığınız kişi telefonundan bir gün boyunca uzak kalmadıysa onun için öncelik olmadığınız garanti.

İki gün

Cevap beklediğiniz kişinin öncelik sıralamasında ne kadar düşük bir yerde olduğunuzu dilerseniz biz söylemeyelim 🙂

Bir hafta

Tembel insanlar genellikle kirli bulaşıkları bir hafta bekletirler. Bulaşıkları yıkamalarının nedeni de genellikle size cevap verme motivasyonlarıyla aynıdır: “bir ara ihtiyacı olabilir”

2-3 hafta

Öncelikle değer verildiğiniz bir ilişkinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir kitap ya da kaynak bulun. Kitabı bir güzel paketleyin ve cevap beklediğiniz arkadaşınıza kargolayın. Kitabın arkadaşınıza ulaştığına emin olduktan sonra bir mesaja cevap vermenin 2-3 haftayı bulmasının küfür etmekten beter olduğunu arkadaşınızın yüzüne vuran bir mesaj atın.

Bir veya daha fazla AY!

İsterseniz “mesajını şimdi gördüm” yalanına inanabilirsiniz. Hiçkimse iletişimi koparmak istemediği bir insanın mesajını bir ay sonra görmez. Tabii bu bir ay içinde ya da daha sonra arkadaşınızla sokakta karşılaşabilirsiniz ve size muhtemelen “of geçen gönderdiğin mesaja dönüş yapmayı unuttuğumu senin görünce hatırladım” benzeri bir cümle kuracak. Bu insan için ne kadar önemli olduğunuzu şu sözlerle açıklıyor ve arkadaşlığınızı bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz:

İnternette gezinirken gördüğünüz bir reklam banner’ından daha önemli değilsiniz. Orada olduğunuzu görüyor, biraz merak da ediyor ama olmasanız da olur.

https://www.mynet.com/insanlarin-mesajlara-geri-donus-sureleri-ne-anlama-geliyor-1084344-mykadin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: