Posted by: bluesyemre | December 10, 2018

İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı

altkat-gorseli

İKSV tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Nejat Eczacıbaşı Binası’nın en alt katında yeni bir mekân açılıyor. Mart 2019’da faaliyete başlaması planlanan İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı, toplamı 120 metrekareye yayılan etkinlik ve çalışma alanlarıyla iki ana bölümden oluşuyor. Kültür ve sanatta katılımcı yaklaşımların benimsenmesi amacıyla, yıl boyunca farklı disiplinlerde etkinlik ve atölye programları sunacak İKSV Alt Kat, öncelikli olarak çocuklar, gençler ve kültür ve sanata erişimi kısıtlı olan gruplara ulaşmayı hedefliyor.

İKSV Alt Kat, İKSV’nin diğer bölümleriyle birlikte bu alana özgün içerikler üreterek, disiplinlerarası projeler ve yıla yayılan etkinliklerle kültür-sanat hayatının güncel ihtiyaçlarına yanıt veren alternatif bir yapı oluşturacak. Farklı grupların kendini ifade etme ve kültür-sanatı deneyimleme şansı bularak, kültür hayatına ve üretimine katılımını teşvik edecek mekân, İKSV binasında bir kamusal alan yaratarak izleyiciye ulaşmada yeni yollar açmaya, kültür ve sanata erişimin önündeki engelleri kaldırmaya öncelik verecek.

İKSV Alt Kat, kültür kurumları, sanatçılar ve izleyiciler arasındaki etkileşimi artıran; sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği hâlinde çalışan; katılımcı, çok sesli, çok kültürlü, erişilebilir ve esnek bir yapı kurmayı amaçlıyor. Proje, uzun vadede kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sanatın gündelik hayat pratikleri içinde daha fazla yer bulmasına ve öneminin daha geniş kitlelerce benimsenmesine katkı sağlamaya çalışacak.

https://www.iksv.org/tr/iksv-alt-kat/mekan


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: