Posted by: bluesyemre | December 14, 2018

Kütüphanenizde #SosyalMedya ile fark yaratın #EBSCO

infographics-10_Social_Media_Tips-Letter-letter

Kütüphaneniz ister güçlü bir sosyal medya hesabına sahip olsun ister sosyal medyaya yeni adım atmaya hazırlanın, kütüphanenizi daha etkili bir şekilde tanıtmak için paylaştığımız sosyal medya kullanımı ipuçlarına göz atmanızda fayda var.

Sosyal medya, küçük ve büyük tüm işletmeler için kendilerini tanıtmaya yardımcı olan popüler bir araç haline geldi ve kütüphaneler için de durum çok farklı değil. İhtiyacınız olduğunda tekrar gözden geçirmeniz için hazırladığımız aşağıdaki ipuçlarını kapsayan görseli hemen indirin.

Konu sosyal medya olunca, işinize yarayabileceğini düşündüğümün bazı noktaları paylaşıyoruz.

1. Organize olun. Sosyal medya içeriğine karar vermek ve paylaşacağınız gönderileri düzenlemek için aylık, iki haftalık veya haftalık olarak biraz zaman ayırın. Gününüzün bir parçası haline getirdiğinizde ve sosyal medyaya yönelik düzenli çalışmalar oluşturduğunuzda, sosyal medya sizin için daha somut, dolayısıyla daha kullanışlı hale gelecektir.

2. Kitlenizle karşılıklı etkileşim halinde olun. Kişisel sosyal medya sayfanızda gezinirken neleri görmek istediğinizi düşünün. Yeni kurgu ve kurgusal olmayan kitaplarla ilgili tavsiyeleri görmeyi seviyor musunuz? Bilgilendirici videolar? Anketler? Hedef kitleniz için en iyi olana karar vermek için hepsini deneyin.

3.Takip edin. Hesabınızı bir ilham kaynağı haline getirin. Eğilimleri takip etmek ve güncel içeriği paylaşmak için hitap ettiğiniz toplulukla alakalı yerel sayfaları veya popüler kaynakları düzenli olarak kontrol edin. İlginç, güncel veya alakalı bir şey gördüğünüzde, kütüphanenizin sosyal medya sayfasından paylaşın. Potansiyel takipçilerinize olan görünürlüğünüzü artırmak için, trendlerle ilgili hashtag kullanımından yararlanın veya resmi tatilleri, önemli günleri sayfanızda paylaşın.

4. Zamanlamaya dikkat edin. Sosyal medya, 24 saatlik bir döngü içindedir; yani yayınlarınızın en fazla etkiye ne zaman sahip olacağını asla bilemezsiniz. Kitlenizin ne zaman aktif olduğunu belirlemek için denemeler yapın. Mesela, bir tweet’in ömrü 18 dakika kadar kısadır. Bu nedenle, Twitter gibi bir kanal kullanıyorsanız sık sık gönderi oluşturmanızda fayda var.

5. Bir kez yaz, iki kez paylaş. Kütüphaneniz için içerik oluşturuyorsanız (ör. haber bültenleri ve blog yayınları), tanıtım için yalnızca bir kanal kullanmayın. İçeriği tekrar ve tekrar paylaşarak (varsa farklı platformlarda) çalışmalarınızın insanlara ulaştığından emin olun. Kanallarınızdan birini diğer sosyal medya hesaplarınızda duyurmak ve sıkça gönderi oluşturmak yeni insanlara ulaşmanın anahtarı olabilir.

6.Kısa ve öz olun. Twitter’da karakter sayımı ile sınırlı olabilirsiniz, diğer taraftan Facebook sınırsız metin sağlar; fakat çoğunlukla,kısa sürede ihtiyacı olan bilgiyi en hızlı şekilde almaya eğilimli bir kitleyle karşı karşıyasınız. Yazılarınızı kısa tutmakta her zaman fayda var. Ne aktarmak istediğinizi düşünün ve mesajınızı özlü hale getirin. Bunu yaparken insanların dikkatini çekmek için resim veya video kullanın.

7. Öncelik verin. Sosyal medya ile sorumlu olan personeliniz var mı? Sosyal medya zaman geçirmekten keyif aldığınız bir şey mi? Sosyal medya varlığınızı ele alırken veya değerlendirirken bu soruları düşünün. Yeterli takipçi ve güven kazanana kadar tek bir kanalla başlayın. Sosyal medyaya yatırım yapmak biraz zaman alır ve bu nedenle yeni bir kanal açmadan önce buna hazır olduğunuzdan emin olun.

8. Hedefler belirleyin. Sosyal medyada her tweet attığınızda, yayımladığınız veya paylaştığınız her gönderide amacınızı düşünün. Kampanya oluşturmak, hedeflerinizin kısa ve uzun vadeli başarısını ölçmek için harika bir yoldur.

9. Farklı içerikler paylaşın. Kütüphanelerin birçok bileşeni var; topluluğunuzu bu bileşenlerden farklı içeriklerle tanıştırın. Takipçilerinizi yeni gelen kaynaklardan haberdar etmek, yaklaşan etkinlikleri duyurmak, konuyla ilgili ilginç bilgiler paylaşmak veya belli aralıklarla takipçilerinize soru sorarak onlarla etkileşimde olmak, hesabınızı takip edilmeye değer kılan harika yollardan sadece bir kaçı.

10. Bizi takip edin! Facebook’ta EBSCO Türkiye sayfamızı takip ederek, son haberlerden, yeni ürünlerimizden, güncellemelerden ve işinizi en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olmak için paylaştığımız çeşitli içeriklerimizden ilk siz haberdar olun. Sorularınızı, isteklerinizi ve görüşlerinizi bize EBSCO Türkiye aracılığıyla iletebilirsiniz!

https://www.ebsco.com/e/tr-tr/blog-indeks/sosyal-medya-ile-kutuphanenizde-fark-yaratin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: