Posted by: bluesyemre | December 27, 2018

Kütüphanecilerden #KDV tepkisi

5c23e754c03c0e11709506f9

En çok üniversite kütüphanelerini etkiledi. E-yayın aboneliklerini iptal ediyorlar.

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, e-gazete, e-dergi, e-kitap ve benzeri yayınların KDV oranının yüzde 18’e yükseltilmesine tepki göstererek karardan en çok üniversite kütüphanelerinin etkilendiğini söyledi. Hürriyet’e KDV oranlarındaki artışı değerlendiren Kartal, özetle şunları kaydetti:
“Resmi Gazete’de yayımlanan mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarına göre, e-gazete ve e-dergi KDV oranı yüzde 1’den yüzde 18’e, e-kitap ve benzeri yayınların elektronik ortamda satışı, ise yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltildi. KDV oranlarının e-kitap ve e-dergilerde yüzde 18’e yükseltilmesi en çok üniversite kütüphanelerini etkiledi. Çünkü artık üniversite kütüphanelerinin koleksiyonları büyük oranda elektronik kaynaklardan oluşmaktadır. Günümüz dünyasında dijitalleşme ile birlikte bilgiye sahip olmaktan çok bilgiye erişimin önem kazandığı bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte e-kitap, e-dergiler ve e-gazeteler hızla kütüphanelere ve hayatımıza girdi.

ABONELİKLER İPTAL EDİLİYOR

Kütüphaneler kitaptaki KDV oranının kaldırılmasını beklerken, bu kadar yüksek bir oranda artışın şaşkınlığı içerisindeler. Ekonomik kriz nedeniyle, üniversite bütçeleri yüzde 40 oranında düşürüldü. Öte yandan koleksiyonlarının büyük bir bölümünü döviz ile alan üniversite kütüphanelerinin döviz kuru ve KDV artışıyla birlikte bütçeleri kuşa dönmüş durumda. Kütüphaneler e-yayın aboneliklerini iptal etme yoluna gitmekteler. Bu durum doğal olarak eğitim ve öğretimin kalitesine olumsuz olarak yansıyacaktır.”

http://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/kutuphanecilerden-kdv-tepkisi-41064800


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: