Posted by: bluesyemre | January 1, 2019

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesinde 5 milyon kitaba adım adım

752x395-kulliyede-5-milyon-kitaba-adim-adim-1546289482325

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için kitap tasnif ve katalog çalışmaları hızla sürüyor. Toplam 5 milyon kitabın yer alacağı kütüphane kitap sayısı 1 milyon 392 bine ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde yer alan 7 gün 24 saat esasıyla hizmet verecek Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için kitap tasnif ve katalog çalışmaları hızla devam ediyor. Toplam 5 milyon kitabın yer alacağı kütüphanede şu ana kadar kitap sayısı 1 milyon 392 bine ulaştı. Gazeteci-yazar Mehmet Şevki Eygi’nin kütüphaneye bağışladığı kitaplar üzerinde uzman bir ekip tarafından Yıldız Sarayı’nda çalışırken, bir ekip de Ankara’daki Müzik Üniversitesi’nde 800 bin kitabın katalog ve tasnif çalışmasını yapıyor.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Kütüphanenin iç kısmındaki çalışmaların yanı sıra giriş kısmında da çalışmalar sürüyor. İnşaat çalışmalarının yanı sıra kitap temin çalışmaları da yapılıyor. Toplam 5 milyon kitabın yer alacağı kütüphaneye kazandırılan kitap sayısı şu ana kadar 1 milyon 392 bine ulaştı. Yayınların büyük bir kısmı devir ve bağış yoluyla sağlandı.

ŞİLİ’DEN KİTAP GELDİ
Kütüphaneye Gazeteci Yazar Mehmed Şevket Eygi, 2000 yılında hayatını kaybeden müzisyen ve bestekar Cinuçen Tanrıkorur’un arşivleri bağışlanmıştı. Son olarak da tarihçi-akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı kişisel kütüphanesini bağışladı. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurtdışındaki temsilciliklerden de kitap bağışları geliyor. Şu ana kadar Katar, Fransa ve Şili’den kitapların geldiği belirtildi.
Gazeteci-yazar Mehmet Şevki Eygi’nin kütüphaneye bağışladığı kitaplar üzerinde uzman bir ekip Yıldız Sarayı’nda tasnif, katalog ve restorasyon çalışması yapıyor. Ankara’daki Müzik Üniversitesi’nde bir ekip 800 bin kitabın katalog ve tasnif çalışmasını yürütüyor. Benzer bir çalışma Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de yapılıyor.

EL YAZMASI KURAN BAĞIŞLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da özel olarak ilgilendiği kütüphaneye bir el yazması Kuran-ı Kerim bağışladığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lise yıllarında kartpostal satarak kazandığı parayla satın aldığı ve ‘en karlı yatırımım’ dediği Ömer Nasuhi Bilmen’in Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu’nun da yer aldığı şahsi kütüphanesinin, açılışın ardından Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi bünyesine alınması bekleniyor.

BU YIL AÇILACAK
Kütüphanede çocuk, öğrenci ve araştırmacılar için ayrı bölümler oluşturuldu. Kütüphanede özel koleksiyonlar, nadir eserler, elyazmaları, fermanlar, haritalar, fotoğraflar, pullar ve gravürler de kullanıcılara sunulacak. Kütüphanede bir de eski ve yeni ciltleme işlerinin yapılacağı Kitap Şifahanesi yer alacak. Restoran ve kafelerin de yer alacağı kütüphanede, çocuklar için cep sineması da yapılacak. Kütüphanede 2 bin 400 araçlık otopark da bulunacak. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin 2019 yılı ortalarında açılması hedefleniyor.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2019/01/01/kulliyede-5-milyon-kitaba-adim-adim


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: