Posted by: bluesyemre | January 4, 2019

#Fakülte – #Kütüphane Etkileşimini Artırın: Uygulayabileceğiniz 3 Yöntem #EBSCO

curriculum-builder-tr

Fakülte-kütüphane iş birliğinde, iletişimi güçlendirmek için birçok etkili taktik bulunmaktadır.

Fakülteler ve kütüphane arasında, daha etkili bir iletişim kurmak için kütüphanelerin uyguladığı birçok yöntem bulunmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken yöntemlerden biri, fakültenin kütüphanenin kaynaklarını kullanmasını kolaylaştıran araçlar ve teknolojiler sağlamaktır. Örneğin, Curriculum Builder gibi okuma listesi oluşturmak için tasarlanmış ürünler hem kütüphane hem de fakülte için güçlü araçlar sunmaktadır. Curriculum Builder’ı, sağlam bir pazarlama planıyla birlikte uygulamak, kütüphanenizin koleksiyonunun fakülte tarafında kullanımını artırmanız konusunda sizlere büyük destek sağlayacak önemli bir faktördür. Mevcut bir Curriculum Builder kullanıcısıysanız veya zaten bir okuma listesi aracı kullanıyorsanız, fakülte-kütüphane iş birliğini geliştirmenize yönelik derlediğimiz aşağıdaki üç noktaya göz atmanızda fayda var.

Etkinlikler Düzenleyin

Fakülte-kütüphane iş birliğini geliştirmek, fakültedeki araştırmacıların deneyimlediği zorlukları anlamakla başlar. Zorluklardan bir tanesi öğrencilerin “teknoloji beklentileri” sonucunda oluşmaktadır. Bugünün öğrencileri, her türlü eylemi (ders çalışmak, araştırmak ve hatta ders almak) mümkün olduğunca kolay ve kullanıcı dostu yapan uygulamalara, cihazlara ve araçlara son derece alışkınlar ve eğer kütüphane, bu tür teknolojilere erişim sağlamada lider rolü üstlenirse, bu beklentileri kendisi için son derce kolay bir şekilde avantaja çevirebilecektir. Kütüphanenizi teknoloji lideri haline getirirseniz, fakülteler derslerin içeriğini teknoloji ile geliştirmek istediklerinde, ilk olarak kütüphaneye başvuracaklardır. Örneğin, teknoloji temalı özel bir etkinlik veya atölye çalışması düzenlemek fakülte-kütüphane iş birliğini artırmanın harika bir yoludur. “Derslerde Teknolojiyi Nasıl Daha Etkili Şekilde Kullanabilirsiniz” gibi bir tema düşünün ve bunu öğrenciler için (ve öğretim üyeleri için) genel ders saati deneyimini geliştirebilecek diğer teknoloji odaklı çözümler sunmak için kullanın. Bu etkinlikleri dilerseniz fakülte bazlı da gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bir bölüme hitap eden araçlarınızı, fakülte öğrencilerine ve öğretim üyelerine tanıtmak için 1,5-2 saatlik bir etkinlik yeterli olacaktır.

Bir Başarı Hikayesi Paylaşın

İletişim söz konusu olduğunda, fakülteden fikir gelmesini beklemeyin; ilk adımı atan kütüphaneler olarak siz olun. Gerçek tecrübeler ile hazırlanan başarı öyküleri, sadece fakülte-kütüphane iş birliği sağlamada değil, hemen hemen her konuda işe yarayan ve oldukça sık şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bir başarı öyküsü oluşturmak için, kütüphane araçlarını derslerde veya diğer etkinliklerde kullanan veya kullanmaya başlamak isteyen öğrencilerle/araştırmacılarla bağlantı kurun ve araçları derslere en iyi şekilde entegre etmek için birlikte çalışın. Dönem sonunda, çalıştığınız fakültenin öğretim üyeleri ile görüşün ve kendilerinin araçtan nasıl faydalandıklarını, aracı kullanarak geliştirdikleri ipuçlarını tartışın. Bir başarı öyküsü oluşturduktan sonra, topladığınız geri bildirimleri diğer fakültelerle paylaşın ve paylaşımlarınıza ilgi gösteren fakülteler ile aynı süreci tekrarlayın.

Okuma Listelerinin Ötesine Geçin

Fakülte-kütüphane iş birliğini sürdürmek için, yeni kaynaklar hakkında fakültelerle iletişim kurmak ve mevcut araçlarınızın özellikleri iyi bir şekilde tanıtmak, araştırmacıların kütüphane kaynaklarını daha yakından takip etmesine yardımcı olacaktır. Bir okuma listesi aracı kullanıyorsanız, öğretim üyelerine bu aracın, ders içinde daha farklı şekilde kullanılabileceğini gösterebilirsiniz. Örneğin, fakültedeki dersler için bu okuma listelerine dayalı haftalık tartışma saatleri yapmayı ve okuma listeleri ile ilgili küçük quizler hazırlamayı önerebilirsiniz.

Curriculum Builder hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

https://www.ebsco.com/e/tr-tr/blog-indeks/fakulte-kutuphane-iletisimini-artirmak-icin-3-yontem


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: