Posted by: bluesyemre | January 23, 2019

Türkiye’deki #KayakMerkezleri listesi

kayak-merkezleri-turkiye_3996 (1)

Türkiye, yaz turizmiyle olduğu kadar, kış sporlarıyla da öne çıkan bir ülke. Kendini snowboard tahtasına ve devasa dağ zirvelerine adamış kayakçılara özel bir harita hazırladık.

Hayatı uç noktalarda yaşamaktan keyif alan kayakseverler, sınırları aşan parkurlardan vazgeçemiyor. Ülkemizde bulunan kayak merkezleri ve bu pist alanları dünyaya mal olmuş miraslar. Soluksuz bir kayak sürüşü için Avrupa’nın en büyük kayak merkezine ihtiyacın yok. Türkiye’de dağ da var; kar da. Aşağıda, ayağının ucunda duran kayak merkezlerinin tümünü içeren bir Türkiye haritan var.

Şimdi karar verelim; karın tozunu nerede attırmak istiyorsun?

TÜRKİYE’DE KAYAK MERKEZİ SAYISI 50’Yİ AŞTI

Bugün dünyada 10’u kapalı kayak tesisi olmakla birlikte toplam 80 ülkede kayak tesisi var. Türkiye’ye baktığımızda ise, Turizm Bakanlığı tarafından kış sporları turizmine yönelik olarak ilan edilmiş toplam 20’nin üzerinde bölge olduğunu görüyoruz. Ancak Bakanlık dışında çeşitli idareler tarafından kayak merkezi olarak belirlenen ya da hedef gösterilenlerle birlikte bu sayı 50’leri aşmış durumda.

ULUDAĞ- BURSA

Türkiye’de kayak deyince akla yer etmiş ilk durak Uludağ olur genelde. Olimpos Dağı olarak da bilinen Uludağ’ın modası geçmek bilmiyor. Sezon boyunca üniversite gençlerinin bir numaralı durağı olmasının yanı sıra, aile tatili için de oldukça uygun.

Bursa ili sınırları içinde, 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, listenin en başında geliyor. Marmara Bölgesi’nin de en yüksek dağıdır aynı zamanda. Uludağ, İki adet pisti ve modern teleferik taşımacılığı ile de gelen gidenin ihtiyacını karşılıyor. 2006 kış sezonuyla ağırlık verilen 2’inci Bölge’de, yeni tesis yatırımları göze çarparken, 1’inci Bölge en çok tercih edilen pist. Pistlerin en uzunu iki bin metre ile Tutyeli.  ‘’Winter Fest’’ adındaki yılbaşı etkinlik zamanı, adım atacak yer kalmıyor. Zaman zaman birçok kayak yarışmalarına, kış festivallerine ve ünlü isimlerin konserlerine de ağırlık veriliyor.

uu_7599

https://www.ensonhaber.com/turkiyedeki-kayak-merkezleri-listesi.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: