Posted by: bluesyemre | February 26, 2019

#MikroÖğrenme nedir ve neden denenmelidir?

microlearning-min

Mikro öğrenme, kolay akılda kalıcı yapısıyla hap şeklinde parçalara ayrılmasıdır. Neyin önemli olduğuna odaklanıldığında, bilginin saklanma ve akılda tutulma olasılığı artar. Mikro öğrenme kurslarının geleneksel e-öğrenme kurslarına göre geliştirilmesi, güncellenmesi ve erişilmesi daha kolaydır ve tamamlanma oranları oldukça yüksektir. Mikro öğrenme yöntemi kullanılan e-öğrenme kurslarında genellikle kursun tamamlanma oranlarının yüzde 20’den yüzde 90’lara yükseldiği görülmektedir. Mikro dersler doğası gereği, aralıklı tekrarlama ve tam zamanlı eğitim gibi diğer öğrenme tekniklerinin mükemmel bir etkinleştiricisi olduğu anlamına gelir.

Mikro öğrenme nasıl çalışır?

İnsan hafızası, üzerine yazılmadan veya aktarılmadan önce yalnızca beş yeni bilgi parçasını tutabilir. Mikro öğrenme, hem kişisel hem de kurumsal eğitimlerde çalışanları gereksiz ve unutulması muhtemel yoğun bilgiden uzak tutar. Daha az ve öz sayıda konuya odaklanarak, bilginin gömüldüğü kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe aktarma olasılığını yükseltir.

İlk olarak bilgisayar tabanlı eğitim olarak öncülüğe başlansa da, dijitalleşmenin bir sonucu olan bilgi üretimindeki bu yoğun artış ve yeni nesillerin mobil olma hali yeni öğrenme yöntemlerinin sunulmasını bir zorunluluk hale getirdi. Akıllı telefonlar her yerde yaygınlaşırken, mobil hale gelmek doğal bir uyum haline geldi. Bu noktada, “mobil öğrenme” olarak da adlandırabileceğimiz mobil üzerinden yapılan mikro öğretim şekli; eğitim hatırlatmaları için anında bildirim iletme, her an ve her yerde ulaşılabilme ve güncellenen her bilgiyi anlık olarak doğrudan çalışanın cep telefonuna gönderme yeteneği gibi faydaları da beraberinde getirdi.

Mikro öğrenme konusundaki deneyimler, mobile adapte edilen mikro öğrenme programlarının, geleneksel masaüstü tabanlı e-öğrenme programlarından daha fazla verim alındığını, daha fazla katılım sağlandığını ve daha iyi sonuçlar elde edildiğini göstermeye devam ediyor.

Mikro öğrenme neden kullanılmalı?

İş hayatı mobilite ile birlikte büyük bir evrim geçiriyor ve eğitimlerin mobile uyum sağlaması gerekiyor. Bu süreçte, kurumsal mobil etkileşim uygulamaları ve mobil eğitim platformlarının önemi ortaya çıkıyor.

Akıllı telefonların yaygınlığı

Mikro öğreniminizi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde erişilebilir yapın. Mobil öğrenme eğitimleriniz akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar olsun, herhangi bir cihazda otomatik olarak çalışır. Böylece tüm çalışanlarınız eğitimlerinize kesintisiz katılımını sağlayabilirsiniz.

İş hayatında Milenyum kuşağının önemi

Mikro eğitim yazılımınızı Y kuşağı (milenyum) çalışanlarının beklediği yüksek tasarım ve teknoloji standartlarına kolayca ve hızlı bir şekilde adapte edin. İş hayatındaki büyük çoğunluğun teknoloji odaklı Y kuşağından oluştuğunu göz ardı etmeyin.

Esnek, kişiselleştirilmiş öğrenme

İlerlemelerini, tutulmalarını ve katılımlarını izlemek için uyarlanmış anında iletme bildirimleri ve analitiklerle bireysel öğrenenler için hap şekline getirilmiş bilgilerle mikro öğrenmeyi kolayca yönetin.

Tanıdık deneyim

Çalışanlar mikro öğrenme uygulamalarının nasıl kullanılacağını sezgisel olarak bilirler. Sunacağınız mobil etkileşim/eğitim uygulamasına da diğer herhangi bir uygulama gibi kolayca adapte olunacaktır.

Bağlılık

Çalışanlarınızı hediye kartları ve kuponlar gibi gerçek ödüller ile ödüllendirin, kazandıklarını hemen anlayın. Mikro eğitim uygulamanızın ödülü, şansa veya beceriye dayanabilir, bu sizin tercihlerinize bağlıdır.

http://loopage.com/tr/mikro-ogrenme-nedir-ve-neden-denenmelidir/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: