Posted by: bluesyemre | April 8, 2019

The Collections of Albert Kahn Museum

albert kahn

The departmental Albert-Kahn museum preserves the Archives de la Planète, a set of still and animated images, made at the beginning of the 20th century, dedicated to the diversity of peoples and cultures.

“The stereoscopic photography, the projections, the cinematograph especially, that is what I would like to make work in large in order to fix once and for all aspects, practices and modes of human activity whose fatal disappearance is only ‘a question of time’. Albert Kahn, January 1912 .

Albert Kahn is animated by an ideal of universal peace. His conviction: The knowledge of foreign cultures encourages respect and peaceful relations between peoples . He also realizes very early that his time will witness the accelerated mutation of societies and the disappearance of certain ways of life.

He created the Archives of the Planet, the fruit of the work of a dozen operators sent on the ground between 1909 and 1931 in order to grasp the different cultural realities in about fifty countries. 
The ambition of the project led him to entrust his scientific direction to the geographer Jean Brunhes (1869-1930), one of the promoters in France of human geography.

Two inventions of the Lumière brothers are put to contribution: the cinematograph (1895) and the autochrome, first photographic process in natural color (1907). 
The Archives of the Planet brings together a hundred hours of films and 72,000 autochromes, the largest collection in the world. For the first time, the images of the Albert Kahn collection are on canvas. After a digitization and documentation campaign lasting nearly 10 years, digitized collections are now accessible to everyone.

The distribution of the Archives de la Planète collection on the departmental Open Data platform makes it possible to provide users, for strictly informational, educational, cultural and scientific purposes, with low-resolution digital reproduction of this iconographic and cinematographic collection.

The choice of a diffusion in open data inscribes the museum in an approach of openness of data and shared knowledge around the collections.

albert kahn

http://collections.albert-kahn.hauts-de-seine.fr/

http://www.otbb.org/en/the-albert-kahn-museum-and-gardens/

https://www.aaa.si.edu/collections/albert-kahn-papers-7638

https://www.lib.umich.edu/blogs/imageworks/albert-kahns-autochromes

https://onedio.com/haber/dunyanin-butun-fotograflarini-bir-araya-getirmeye-calismis-bir-hayalperest-albert-kahn-754295

“Gezegen Arşivleri” (Archives de la Planète) 1909-1931 yılları arasında dünyanın dört bir yanında çekilmiş yaklaşık 72 bin adet otokrom (autochrome) fotoğraf ve yüzlerce saatlik film kaydından oluşan ve günümüze kadar korunabilmiş nadide bir görüntü arşividir. Projenin kurucusu ve finansörü Fransız iş adamı Albert Kahn’dır. Projenin yürütücülerinden Jean Brunhes, nelerin hangi şekilde kaydedilmesi gerektiği konusunda ekiptekilere eğitim vermiştir. Kahn’ın hızla değişen dünyanın fotoğraflanması gerektiği düşüncesi dünya seyahati sırasındaki gözlemleri sonucu belirmiş, Fransa’ya döner dönmez de proje için gerekli hazırlıklara başlamıştır. Lumiѐre kardeşlerin icadı ilk renkli fotoğraf olan otokromu da ilk kez seyahati sırasında deneyimleyen Kahn, projenin otokrom ile çekilmesi gerektiğini düşünür. Otokrom, cam üzerinde renkli pozitif bir görüntü sağlayan bir fotoğraf tekniğidir. Görüntüyü sabitlemek için kullanılan malzemelerden dolayı sonuç grenli, yumuşak ve resimsi bir etkidedir. 22 yıl içerisinde toplam 55 ülkede kentlerin, insanların, kültürlerin ilk renkli fotoğrafları projenin fotoğrafçıları tarafından üretilmiştir. Arşivde Avrupa, İrlanda Kelt kültürü, Asya, Afrika, Amerika coğrafyası, kültürü ve günlük yaşama dair etnoğrafik açıdan son derece önemli fotoğraflar ve film kayıtları bulunmaktadır. Diğer yandan, projenin aktif olduğu dönemde, I. Dünya Savaşı ve Balkan Savaşları gibi tarihsel olarak kritik olaylar ve sonuçlar kayıt edilebilmiştir. Günümüzde Gezegen Arşivleri Fransa’da, Paris yakınlarındaki Albert Kahn Müzesi’nde muhafaza edilmekte, arşivin sanal olarak paylaşılması ve fiziksel olarak sergileme ve sunum organizasyonları FAKİR isimli kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir. Arşiv kapsamlı bir biçimde BBC televizyonu tarafından çekilen “The Wonderful World of Albert Kahn” isimli belgesel serisinde ele alınmıştır.

Albert Kahn’ın “Gezegen Arşivleri” Projesinin İçeriği ve Önemi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: