Posted by: bluesyemre | April 22, 2019

Yol Hikayeme Dair#UmutEmekci

0 (11)

Almanca, farklı kelimeleri birleştirerek ve yeni kelimeler türeterek, anlatılması çok da kolay olmayan değerli hislerin anlatıldığı bir dildir (Bu tür kelimeler – kavramlar aynı zamanda ait olduğu kültür hakkında da önemli bilgiler verir). Bu kelimelerden birine de okumakta olduğum bir kitapta geçtiğimiz günlerde rastladım. “Experimentierfreude”. Yeni bir deneme yapmaktan, bir yeniliği denemekten, deneysellikten hissedilen haz, mutluluk anlamında.

Bundan kısa bir süre önce yeni bir yolculuğa başladım ben de. Farklı ama çocukluğumdan yana tanıdık olduğum bir coğrafyada, yeni insanlarla tanışmak, onlardan öğrenmek, belki biraz durup düşünmek, yeni kültürleri, farklılıkları gözlemleyip anlayabilmek, beslenmek, daha mobil olabilmek, yeni fikirler üretmek, kendimi yenilemek ümidiyle yollara düştüm. Heybeme bol bol deneyim, memleketimden dostluk, dostlardan muhabbet, geleceğe dair umutlar koydum. Yollar, yolculuk güzeldir. Çok öğretir, sebebinden bağımsız. İçimdeki hislerim karmaşık, ama ağırlıklı olan his sanırım “Experimentierfreude”.

Öğrencilerim sıklıkla mezuniyetleri sonrası yurtdışına gitmek istediklerinden bahsederler. Ben bunda üzülecek bir şey olmadığını düşünürüm. Aksine gitmeleri, farklı coğrafyaları deneyimlemeleri, dünya vatandaşı kavramını öğrenmeleri için onları cesaretendirmeye çalışırım. Bence beyinler gitmekle göçmez. Onlardan iki konuya dikkat etmelerini rica ederim; vatanlarıyla, evleriyle gönül bağlarını kopartmamalarını ve ülkelerinin insanlarına nasıl faydalı olabileceklerinin cevabını aramalarını. Beyinler ancak gönül bağları koptuğunda, gidildiğinde ama dönülemediğinde göçer. Gönül bağınızı, içinizdeki sesin dilini, dilinizdeki türküyü kuvvetli tutarsanız, ülkenize faydanız coğrafi sınırlar tanımaz.

Ben de şimdi bu süreçteyim. Coğrafi ve kurumsal sınırları olmayan, her disipline, her kültüre, her uzmanlık alanına açık bir inovasyon platformunu yine kolektif emekle hayata geçirebilmenin peşinde olacağım. En azından bol bol deneyeceğim. Gördüklerimi, anladıklarımı, hissettiklerimi yine dilim döndüğünce sizlerle paylaşacağım, bol bol yazacağım. Coğrafi sınırlar olmadan, insanların gerçek ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler bulmanın çözümlerini arıyor olacağım. Yine insanlar için, insanlarla beraber, insani duygularla ve değerlerle geliştirilmiş tasarımların, inovasyonların peşinden gidiyor olacağım.

Yolumuz, yol arkadaşlarımız bol olsun hepimizin.

https://www.linkedin.com/pulse/yol-hikayeme-dair-umut-ekmekci/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: