Posted by: bluesyemre | May 2, 2019

Gençlerin Mükemmel Olma Takıntısı Son 30 Yılda Üçte Bir Oranında Arttı

American Psychological Association tarafından yayınlanan araştırmaya göre, önceki nesiller ile karşılaştırıldığında, gençlerin en azından mükemmel olmasını istediği bir saplantısı olma durumu 30 yılda üçte bir oranında artış gösterdi. Mükemmel olma takıntısı zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde etkili olabilir. Araştırmacılar, kendisi ya da başkaları için mükemmel olma takıntısını aşırı derecede kritik olmakla beraber başarmak için irrasyonel bir arzu olarak tanımlıyor. Bu takıntı aşırı kişisel standartlar ve aşırı derecede kritik kişisel değerlendirmeler ortaya çıkarmaktadır. İstatistikler gençlerde depresyon, kaygı ve intihar düşüncelerinin on yıl öncesine göre daha yüksek seviyede olduğunu ortaya koyuyor. Mükemmel olma takıntısı, klinik depresyon, kronik ağrı ve iştahsızlıkla doğrudan ilişkilidir. 1991’de geliştirilen Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, mükemmeliyetçiliğin nesillerdeki değişimlerini test ediyor.

Araştırmacılar, üniversite çağındaki yetişkinleri mükemmeliyetçiliğin üç katmanında sınıflandırmak için, 1980’lerden 2016’ya kadar 41.641 Amerikan, Kanada ve İngiliz kolej öğrencisine baktılar. Dışarıdan gelen toplumsal faktörlerin baskısı altındaki genç yetişkinlerde yüzde yüzde 33’lük bir mükemmel olma takıntısı artışı gözlendi.  Araştırma ayrıca, gerçekçi olmayan standartlar koyan genç erişkinlerin yüzde 16 oranında arttığını ve bu nedenle gerçekleşmemiş ilişkilere yol açtığını ve kişisel irrasyonel arzunun mükemmel olmasını istediklerini ortaya koydu. Bu eğilimler, cinsiyet ve ülke farklılıkları kontrol edildiğinde de aynı kaldı. Bu durumu yaratan faktörlerin ise sosyal medya ve eğitim standartları olduğu düşünülüyor. Erken yaşta rekabet etmeye zorlayan bir eğitim sistemi içerisinde yetişen çocuklar mükemmeliyetçiliğe itiliyor.

http://beyinsizler.net/genclerin-mukemmel-olma-takintisi-son-30-yilda-ucte-bir-oraninda-artti/

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/young-peoples-need-to-be-perfect-has-risen-by-a-third-in-the-last-30-years-/all/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: