Posted by: bluesyemre | May 17, 2019

Milli İstihbarat Teşkilatı Sanal Müze Koleksiyonu

mit

07-3

MİT Sanal Müze Koleksiyonu 90.yıl seçkisinde; operasyonel faaliyetlerde kullanılan malzemeler, görüntüleme ve haberleşme cihazları, dinleme ve telsiz sistemleri, kurumsal malzemeler ile Teşkilat’ın kuruluşundan sonraki sürece ait, bir kısmı Osmanlı Türkçesi’yle yazılmış, dokümanlar yer almaktadır.

Teşkilat’ın köklü geçmişine işaret eden Sanal Müze Koleksiyonu’nda, sergilenen nesnelerle istihbaratın stratejik öneminin daha iyi anlaşılması amaçlanmış ve seçkide yer alan 90 nesneyle ilgili hikayeler, söz konusu istihbari faaliyetin ‘‘gizlilik derecesi’’nin müsaade ettiği ölçüde sunulabilmiştir.

Bu bağlamda katalogda yer alan 90 nesnelik seçki, istihbari faaliyetin ortaya çıkarken ne gibi alanlardan ve malzemelerden yararlandığını göstermekte, aynı zamanda istihbaratın çok yönlü, sistemli bir çalışma olduğuna dikkat çekmektedir. Seçki, operasyonel bir faaliyeti adım adım göstermeyi amaçladığı kadar istihbaratın geleceğimiz açısından önemini gözler önüne seren bir arşiv çalışması özelliği de taşımaktadır.

http://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: