Posted by: bluesyemre | May 20, 2019

#Kıbrıs Haber Ajansı

logo_kype_turkish

Kıbrıs Haber Ajansı, resmen 16 Şubat 1976’da, Kıbrıs’ın kendi ulusal haber ajansına sahip olmasının gerekli olduğu düşüncesinden yola çıkan dönemin Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu (KRYK) Genel Müdürü Andreas Hristofidis’in girişimi ve uğraşları sonucu kuruldu.

KHA’nın resmen 1976 yılında faaliyete geçmesiyle, Hristofidis RIK (CyBC) Haber Bölümü çalışanlarından Andreas Hacıpapas’ı KHA Yazı İşleri Sorumlusu olarak atadı. Andreas Hacıpapas Enformasyon Dairesinin Ajansa sağladığı teknik ve iletişim kolaylıkları sayesinde Reuters ve Non-Aligned News Agencies Pool adlı ajanslara günlük İngilizce haber bültenleri göndermeye başladı.

1984 yılında faaliyet alanını genişleten KHA personel kadrosundaki elemanların sayısını artırarak İngilizce haberlerin yanı sıra diğer dillerde de abonelerine haber iletmeye başladı.

1989 yılında Temsilciler Meclisi Kıbrıs Haber Ajansı’nın habercilik alanında tamamen bağımsız bir kamu kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmesine olanak sağlayan ilgili yasa tasarısını onayladı.

Bu yasa uyarınca, KHA kitlesel iletişim dalında üne sahip kişilerin oluşturduğu yedi üyelik bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti, Gazete ve Dergi Yayımcıları Birliği, RIK ve Kıbrıs Enformasyon Dairesi (PIO) Yönetim Kurulunda temsil edilmektedir.

Kıbrıs Haber Ajansı, kamu basın hizmet veren kurum olarak, Kıbrıs ve yurtdışında Kıbrıs’ta bir dizi konular üzerine kamuyu bilgilendiriyor. Yasaya göre, KHA, bağımsız ve otonom, hazırladığı haberlerde etkilemeler kabul etmeyen ve herhangi siyasi, ekonomi veya başka bir grubun çıkarlarına hizmet etmeyen bir kurumdur.

Ajans, görev çerçevesinde, Rumca ve İngilizce haberler abonelik sözleşmesi üzerine, Türkçe ve Arapça haberler ise Ajans’ın websitesinde açık erişimde bulunmaktadır. KHA, kendi fotoğraf hizmetlerini ve aynı zamanda, Kıbrıs, Yunanistan ve dünyadan fotoğraflar sunuyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dünyadaki diplomatik misyonlar için bir bilgi kaynağı olan KHA, söz konusu haberler hükümet yetkilileri, parlamenterler ve diğer yetkililerden değerlendirilmektedir.

Ajans, her gün dört çeşitli bülten yayınlamaktadır: 24 saat haber özeti, Kıbrıs basını ve Kıbrıs Türk basın özetleri ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslılar için bülten.  Söz konusu bültenler diyasporada ikamet eden Kıbrıslılar ve diyasporada faaliyet gösteren medyalardan da değerlenmektedir.

http://www.cna.org.cy/index-tr.aspx


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: