Posted by: bluesyemre | June 28, 2019

#Mezun olacaklara tavsiyeler: İş avına bir adım önde başlayın

job-hunting-TR

Bir akademik sene daha bitmeye yaklaşırken, EBSCO Corporate Solutions, yakında üniversiteden mezunu olacaklar ve çalışma hayatına yeni atılacaklar için derlediği ipuçlarını paylaşıyor.

Mezuniyet sezonu yaklaşırken, birçok üniversite son sınıf öğrencisi bir işe girme ve işgücüne katılma baskısını üzerinde hissetmeye başladı bile…Bu süreci biraz daha kolaylaştırmak amacıyla EBSCO for Corporate, iş avına önde başlamak isteyen öğrenciler için derlediği birkaç kolay ve eyleme geçirilebilir ipucunu paylaşıyor.

Birinci Adım: Kariyer Seçeneklerinizi Keşfedin

Bazı üniversite bölümleri net ve tahmin edilebilir bir kariyer yörüngesi sunarken, çoğu maalesef bu kadar açık yollar sunmuyor. Eğer kariyer yolunuzdan emin değilseniz, işe beyin fırtınası yaparak başlayın: en güçlü becerilerinize uyan seçenekleri arayın ve iş fuarlarına katılın. Bölümünüzden mezun olan kişilerin şu anda neler yaptıklarını görmek için LinkedIn’i aktif olarak kullanın. Aileniz ve arkadaşlarınız sizin göremediğiniz özelliklerinizi dışarıdan görebilirler; onlara sizi nasıl bir rolde gördüklerini anlatmalarını isteyin, daha önce farkında varmadığınız yönlerinizi keşfedebilirsiniz.

Kariyer seçeneklerinin bir listesini derledikten sonra, hangilerinin kendi kişisel değerinize uyduğunu analiz edin. Kendinize “Ofiste çalışmak ister miyim yoksa geleneksel olmayan bir ortamı mı tercih ederim? Dokuzdan beşe bir iş mi istiyorum yoksa daha esnek saatlere sahip bir iş mi arıyorum? Hangi endüstriler beni heyecanlandırıyor? İş güvenliği benim için ne kadar önemli? Hangi maaş aralığı benim için kabul edilebilir?” gibi sorular sorarak başlayabilirsiniz. Cevaplarınız, tüm kariyer seçeneklerinizi etkili bir şekilde listenizi daraltmaya yardımcı olacaktır.

İkinci Adım: Profesyonel Ağınızı Belirlemeye Başlayın

Bir üniversite öğrencisi olarak, birçok kişi ile tanışmak ve çalışmak için eşsiz bir şansınız olduğundan, profesyonel ağınızı oluşturmak için sürekli çalışmalısınız. Aslında, çok büyük ihtimalle kariyerinize yardımcı olabilecek birkaç bağlantı kurdunuz bile.

Mezuniyet öncesi profesyonel ağınızı belirlemek için mükemmel bir zamandır. (Kariyerinize Yön Verecek Profesyonel Bir Ağ Kurma yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Aldığınız derslerden yarı zamanlı işlere ve stajlara kadar, katıldığınız her aktiviteyi düşünün. Profesörlere, yöneticilere, antrenörlere, meslektaşlara veya herhangi bir şekilde anlamlı bir etkileşime girdiğiniz diğer kişilere bir şekilde ulaşın. Onları hayatınızda olup bitenlerle ilgili kısa bir güncelleme sunun, yakında iş avına çıkacağınızı belirtin ve size referans olup olamayacaklarını sorun. Bu şekilde, zamanı geldiğinde referans bulmakta zorlanmayacaksınız ve onlara ulaştığınızda onlar da bu duruma hazırlıksız yakalanmayacaklardır.

Üçüncü Adım: Özgeçmişinizi Güncelleyin

Özgeçmişiniz, iş aramadaki en kritik noktalardan biridir. Ancak ne yazık ki, bir üniversite öğrencisi olarak, muhtemelen istediğiniz alanda yılların deneyimine sahip değilsiniz. Bu deneyimlere sahip olmadan da becerilerinizi sergilemek için diğer deneyimlerinizden ve etkinliklerden yararlanabilirsiniz. Özgeçmişinizin ölçülebilir başarılarınızı vurguladığından emin olun. Örneğin, verdiğiniz özel ders sonrası bir öğrencinizin notu 40’tan 80’e çıkmış olabilir veya gönüllü projeniz ile mahallenizdeki 200 evsiz insanın beslenmesine yardımcı olmuş olabilirsiniz. Bu sizi işe alacak yöneticilere, sizin analitik ve eyleme geçirilebilir bir bakış açınızın olduğunu gösterecektir ki bu istisnasız her sektör için son derece önemlidir.

Dördüncü Adım: Üniversite Kariyer Merkezinizi Ziyaret Edin

İş bulmak zor olsa da yardım alabileceğinizi unutmayın. Üniversite kariyer merkeziniz, herhangi bir üniversite öğrencisi için ama özellikle mezun olacak öğrenciler için paha biçilmez bir araçtır. Üniversitenizden bir kariyer danışmanı ile görüşmek için zaman isteyin. Kariyer araştırması, iş arama yardımı, motivasyon mektubu veya özgeçmiş yazma ve daha fazlasını içeren tüm hizmetleri keşfedin. Mezun olduktan sonra iş bulmak, size yardımcı olacak profesyonellerle iş birliği yaptığınızda çok daha kolay olacaktır.

Beşinci Adım: Sosyal Becerilerinizi Geliştirin

Üniversite boyunca, ana dalınıza özgü teknik beceriler elde ettiniz; ancak, iş gücüne girmeye hazır olmadan önce sosyal becerilerinizi geliştirmeniz gerekebilir. Sosyal beceriler; kişisel özellikler, kişilik özellikleri, doğuştan gelen sosyal özellikler ve işte başarı için gerekli iletişim yetenekleridir. Bunlar, zaman yönetimi, iletişim, takım çalışması ve duygusal zeka gibi becerileri içerir.

Teknik beceriler gibi sosyal beceriler de sonradan öğrenilebilir. EBSCO tarafından sunulan bir kurumsal öğrenme aracı olan Accel5, yeni mezunlardan profesyonellere kadar tüm çalışanların öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olacak üst düzey düşünce liderlerinden iş kitap özetleri, videolar ve makaleler içeren profesyonel yanlarınızı geliştirmenize yardımcı olacak harika bir kaynaktır. Accel5 hakkında daha fazla bilgi almak için ankara@ebsco.com adresine yazınız.

https://www.accel-5.com/

https://www.ebsco.com/e/tr-tr/blog-indeks/mezun-olacaklara-tavsiyeler-is-avina-bir-adim-onde-baslayin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: