Posted by: bluesyemre | July 7, 2019

#M.SerdarKuzuloğlu / #İTÜ 2019 Mezuniyet Töreni Konuşması

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Onur Konuğu olarak 1 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiğim mezuniyet töreni konuşmam. (Sunumda Adolf Eichmann ile ilgili bir maddi hata yapmışım. Kendisi Nürnberg Mahkemesi’nde değil; İsrail’de yargılanmıştır.) Pek de sadık kalamadığım konuşma metnimin aslını blogumdan inceleyebilirsiniz.

19 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nden bir  mesaj geldi. Benden 1 Temmuz’da gerçekleştirilecek mezuniyet töreninde yarım saatlik bir konuşma yapmamı istiyorlardı.

İnsanların karşısına çıkıp konuşmak ilk defa gerçekleştireceğim bir şey olmasa da bu, belki de en önemsediğim, en özendiğim ve en çok heyecanlandığım davet oldu. Günlerce kafamda bir şeyler kurguladım, düşündüm, yazdım, sildim, yazdım, sildim. Zihnimden ve elimden kaç farklı taslak geçti bilmiyorum.

Çocuklarının (ve şüphesiz kendilerinin de) belki de o ana kadarki en mutlu gününe şahitlik edecek veliler, çileli bir süreci geride bırakmak üzere olan (muhtemelen heyecanlı, sabırsız ve fazlasıyla sıkılmış) öğrenciler ve bu iki grup arasında kimbilir neler yaşayan akademisyenlerden oluşan 10 bin kişiyi aşkın bir izleyici grubuna hitap edecektim. İşin en dertli yanıysa bu üç farklı grubun her birinin önceliğinin, hassasiyetlerin; dolayısıyla bir konuşmadan beklentisinin farklı olmasıydı.

Muhtemelen heyecanımdan; hayatımın en şiddetli baş ağrılarından biriyle çıktığım sahnede, hayatımda ilk defa metne bağlı bir konuşma yapmanın acemiliğiylederdimi anlattım.

Konuşma sonrasında İTÜ’den hocaların bir kısmı konuşma metnimi istedi, gönderdim. Geçen gün de video kaydı geldi; onu da Youtube kanalımda ayrıca paylaştım. Burada da bir kopyası dursun istedim. Derdime daha tutarlı bir şekilde vakıf olmak isteyenler için (bir yığın müdahale ile çorbaya çevirdiğim) konuşma metnimi de PDF formatında ekliyorum.

Bu vesileyle bir kere daha bütün gençlere ideallere sahip, başarılı ve mutlu bir hayat dilerim.

https://www.mserdark.com/kor-alevler-icin-bir-kucuk-kivilcim/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: