Posted by: bluesyemre | July 28, 2019

#TürkKütüphanecilerDerneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal’ın 500 Kütüphaneci Alım Süreci ile ilgili açıklamaları

 

img_0252

Değerli meslektaşlarım,

KPSS sonuçlarına göre tüm kamuya 2019/1 de alınacak olan kütüphaneci sayısı sadece 4 kişi. Evet yanlış okumadınız sadece 4 kişi. Bu 4 kişinin de ikisi kütüphaneci kadrosuna diğer iki kişi de veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna alınacak.

Öbür taraftan ülkemizde 129 tane devlet üniversitemiz var. Bunlardan hiçi biri kütüphaneci kadrosu açmadığına göre anlaşılan kütüphaneciye ihtiyaçları yok. Bu saptamaya umarım 129 Kütüphane Daire Başkanı arkadaşımızdan birisi yanıt verir.

Sevgili meslektaşlarım,

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 500 kütüphaneci alınacak olması, kamunun hazin durumu ortadayken, uzun süredir işsiz olan meslektaşlarımız için umut olmuştu. Fakat kadronun cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen henüz bürokratik işlemleri tamamlanmadı. Yeni sistemde bürokrasinin olmayacağını düşünüyorduk!

Meslektaşlarımızı bilgilendirmek adına ilgililerden öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cumhurbaşkanlığının 500 kütüphaneci onayından sonra, Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca (eskiden Maliye Bakanlığına bağlıydı) vize verildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı alım için ilana çıkacak. Süreç bu şekilde fakat Strateji ve Bütçe Başkanlığından görüştüğüm kişiler Devlet Personelden olumlu görüş henüz gelmediğini söyledi. Geldiği taktirde biz hemen onay vereceğiz dediler.

Fakat Devlet Personelin KHK ile 9 Temmuz 2019’da görevi sona erdi.

KHK’ya göre; bu sürenin bitiminde Başkanlık kapanmış sayılır. Başkanlık birimlerinin personel, taşınır ve taşınmazlar ve diğer ilgili hususlar bakımından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına devri, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 1 inci maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde Cumhurbaşkanınca belirlenen makam tarafından yürütülür.” hükümlerine göre Devlet Personel Başkanlığı 09 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla faaliyetlerine son vermiş bulunuyor.

Bu durumda yapılması gereken Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nda devlet personelin görevini yapan birim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iletişime geçmesi ve süreci hızlandırması gerekiyor.

Pazartesi konuyla ilgili olarak Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile iletişime geçmeye çalışacağız.

Saygılarımla.

Ali Fuat Kartal

TKD Genel Başkanı


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: