Posted by: bluesyemre | August 1, 2019

#Mysia Yolları Doğa Tarih ve Kültür Rotaları Projesi

mag012-mysia-yolu-001-b

Nilüfer Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hayata geçirilen Mysia Yolları, birbiriyle bağlantılı 35 doğa yürüyüşü, 6 bisiklet ve 4 atlı doğa yürüyüşü parkurunu; yamaç paraşütü, kamp ve karavan alanlarını barındırıyor. Nilüfer’in dağ köylerini de kapsayan rota, ara parkurlarla birlikte toplam 310 kilometrelik bir ağa sahip.

Nilüfer Belediyesi’nin yaklaşık bir yıl süren çalışmaları sonucunda oluşturulan parkurda yürüyüşçülerin güvenliği için uluslararası standartlara uygun işaretler, yönlendirme levhaları ve QR kod uygulamaları gibi imkânlar da sunuluyor.

Mysia Yolları’nın açılışı 17 Nisan 2016 tarihinde Misi Köyü’nde yapılan tanıtım yürüyüşüyle gerçekleşti. Nilüfer Belediyesi, açılış günü için özel bir parkur hazırladı. Bu deneyimi yaşamak isteyen doğaseverler, Misi köyünde buluştu ve buradan Yenice sırtlarına doğru çıkarak toplam 8 kilometrelik parkuru yürüdü.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yaptığı açılış konuşmasında yaşadığı çevreyi tanımak isteyen herkesi Mysia Yolları’nı deneyimlemeye davet etti. Bu projeyi, doğanın tadını ona saygı duyarak çıkarmak isteyen doğaseverler için oluşturduklarını anlatan Bozbey şunları söyledi:

“Parkur rotaları içinde taş ve mermer ocaklarını göreceksiniz. Bunların çoğu, ne yazık ki doğaseverler bu bölgeleri keşfetmeden önce buralarda tesisler kurdu. Yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ve kolayca alınabilen ruhsatlar sayesinde yenileri de kurulmaya devam ediyor.”

Trans Mysia’nın iki numaralı parkuru, 3,2 kilometre uzunluğuyla Doğancı sırtından başlar ve Tek Çam sırtında sonlanır. Kırtaşlık Tepe yamacında orman içindeki patikadan ilerlediğinizde Dükkântaşı sırtında Doğancı Barajı sizi karşılar.

Bugün Nilüfer’in Gümüştepe Mahallesi’nin bulunduğu bölge, Bursa’nın en eski yerleşimlerinden biri. Eski adı Misi olan köyde 17. ve 18. yüzyıllardan kalan sivil mimari örneklerini görmek mümkün.

Nilüfer Belediyesi, ‘Mysia Yolları Doğa Tarih ve Kültür Rotaları’ projesiyle, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve Arnavutluk’ta kültür rotaları hazırlayan kurum ve derneklerin toplantısına ev sahipliği yaptı.
Türkiye’de Likya Yolu, Evliya Çelebi Yolu ve Frig Yolu gibi birçok tarih ve kültür rotaları hazırlayan Türkiye Kültür Rotaları Derneği’nin yürüttüğü, ‘Avrasya Yolu’ projesinin yönetim komite toplantısı, Nilüfer’de yapıldı. Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu(SCD-V) Hibe Programı tarafından desteklenen proje, Misi köyünde 2 gün boyunca masaya yatırıldı.
İtalya’dan Avrupa Via Francigena Belediyeler ve Dernekler Birliği, Yunanistan’dan Trace Your Eco Doğa Yürüyüşleri Derneği, Hollanda’dan Egnatia Yolu ve Sultanlar Yolu vakıfları, Arnavutluk’tan Tirana Express Sanat ve Kültür Derneği, İstanbul’dan Hiking İstanbul Grubu, İzmit’ten Hoşgörü Yolu Derneği temsilcilerinin yanı sıra Nilüfer Belediyesi ile projenin iştirakçileri olan Edirne ve İzmit Belediyeleri yetkilileri de toplantıya katılanlar arasında yer aldı.
Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, komite toplantısının açılışındaki konuşmasında Nilüfer’in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak adına çaba sarfettiklerini ifade ederek, “Mysia Yolları Alternatif Turizm Destinasyonları projemizle, insanları doğada yürümeye, köylerimizi ve tarihi coğrafyamızı tanımaya teşvik etmeyi hedefliyoruz. Mysia Yolları Doğa Tarih ve Kültür Rotaları ile Avrasya Yolu projesine iştirakçi olarak katılmak bizi çok mutlu etti. Türkiye ile Avrupa arasında insanların temaslarını ve paylaşımlarını teşvik edecek bu projenin, doğal-kültürel mirası koruma çalışmalarımızı destekleyeceğine ianıyoruz” dedi.
Etkinlik kapsamında konuklar, 9,5 kilometrelik Mysia Yolları üzerinde doğa yürüyüşü de yaparak rotayı görme imkanı buldu. Katılımcılar etkinlik çerçevesinde Misi Köyü Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Nilüfer Misi Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Cami Derneği, Atlas Köyü Kadınlar Dayanışma Derneği’ni de ziyaret ederek, tanışma fırsatı buldu.
Doğa yürüyüşünün ardından proje ortakları, Görükle Mahallesi’nde Nilüfer Belediyesi ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından kurulan Mübadele Evi’ni gezdi. Konuklar, Görükle Kadınları Dayanışma Kalkındırma ve Kültür Derneği’ni de ziyaret ederek Mübadil Mutfağı’nı yakından tanıdı.
Nilüfer Belediyesi için rehber Serdar Kuşku tarafından hazırlanan Mysia Yolları Projesi; Nilüfer dağ ve ova köylerini, Uluabat Gölü doğasını, Uludağ’ın batısını Marmara Denizi’ne tarihi yollardan bağlayan yürüyüş ve bisiklet rotalarından oluşuyor.

http://www.nilufer.bel.tr/haber-6358-turkiye_italya_ve_yunanistanin_kultur_rotalari_niluferde_birlesiyor

https://pgnhaber.com/turkiye-italya-ve-yunanistanin-kultur-rotalari-niluferde-birlesiyor/

http://seyahat.mynet.com/daglarin-arasi-mysia-yollari-1185577


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: