Posted by: bluesyemre | August 15, 2019

#HayataSarıl #EmraceLife 2019 #AyşeTükrükçü #TEDxReset

Aile içi tecavüzden geneleve, sokalarda yaşamaya başlayan, ama asla pes etmeyen, düştüğü yerden kendi gibi en alttakilere destek olmak için çabalayan bir insanın hikayesi.

The story of a person whom after she was raped and gone to brothel and then starts living in the streets, but never gives up and still struggles to support the people at the bottom.

Küçük yaşta aile tecavüze uğradı. Ailesi bu yüzden onu asla benimsemedi. Sonunda genelevlerde çalışmak zorunda kaldı. Oradan kurtulmak ve tekrar bu hayata geri dönmemek için sokaklarda yaşadı. O zamanlardan beri yakından gözlemlediği sokaklarda yaşayanlarara yardımcı olmak için Hayata Sarıl Derneği ve bu derneğe maddi gelir elde etmek için Hayata Sarıl Lokantasını kurdu.

HayataSarilLokantasi

She was raped in her family at an early age. Because of this, her family never accepted her. Finally she had to work in brothels. She lived on the streets to get out and not to return to this life again. Since then she has established Hayata Sarıl Organisation and to obtain financial income for the association Hayata Sarıl Restaurant in order to help the people living on the streets she closely observed. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community.

http://hayatasaril.org.tr/

https://www.instagram.com/hayatasaril/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: