Posted by: bluesyemre | September 9, 2019

Odunpazarı Modern Müze (OMM) kapılarını açtı

Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve tasarımıyla dikkat çeken Odunpazarı Modern Müze (OMM), Eskişehir’de gerçekleşen açılış etkinliğinin ardından 8 Eylül Pazar günü ziyaretçilere açıldı.

OMM’da ziyaretçileri; ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisindeki öğelerden aldığı referanslarla tasarladığı 4500 m2’lik çağdaş bir sanat alanı bekliyor.

Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) projeleri arasında İskoçya’da yer alan Victoria and Albert Müzesi Dundee, İsviçre’deki EPFL Artlab, Danimarka’da açılmak üzere olan Hans Christian Andersen Müzesi de yer alıyor. Yaratıcı mimarisi ile Sydney’nin Darling Limanı’nda yer alan hükümet binası The Darling Exchange de onların imzasını taşıyor.

Farklı büyüklüklerdeki sergileme alanlarının yanı sıra müzede kafe, müze dükkanı ve atölye alanları da bulunuyor. Odunpazarı’nın tarihi dokusuna gönderme yapan ahşap yapı sistemi ve mimarisiyle OMM’un bölgenin odak noktası, sembolü ve aynı zamanda kamusal bir toplanma merkezi olması bekleniyor.

Müzenin ilk sergisi Haldun Dostoğlu küratörlüğündeki “Vuslat”

OMM’da açılan ilk sergi, Haldun Dostoğlu küratörlüğünde, müzenin kurucusu Erol Tabanca‘nın koleksiyonundan hazırlanan özel bir seçkiden oluşuyor.

1950’lerden günümüze farklı disiplinlerden 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçının eserlerinden oluşan 100’e yakın eserin sergilendiği “Vuslat” başlıklı sergide yer alan sanatçılar arasında Erol Akyavaş, Ferruh Başağa, Ramazan Bayrakoğlu, Hans Op De Beeck, Guido Casaretto, Taner Ceylan, Sinan Demirtaş, Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner, Ahmet Doğu İpek, Gülsün Karamustafa, Assa Kauppi, Azade Köker, Jauma Plensa, Tunca Subaşı ve Canan Tolon yer alıyor.

Dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast, ilk kez Türkiye’de

İngiliz sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast, teknoloji, data, bilim ve sanatı bir araya getiren, sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan çalışmalarıyla biliniyor. Kolektifin Ağaca Övgü (Treehugger) ve Bir Hayvanın Gözlerinden (In The Eyes of the Animal) isimli, birden çok duyu organını aynı anda harekete geçiren sanal gerçeklik deneyimleri Türkiye’de ilk kez OMM’da sergileniyor.

Tanabe Chikuunsai IV’ten OMM’a özel enstalasyon çalışması

Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, OMM için özel bir enstalasyon hazırladı. Aile geleneği olan bambu ustalığını sürdüren Tanabe, kendi döneminin en yetenekli bambu sanatçısı olarak kabul ediliyor. Japonya’nın Kochi isimli köyünde bulunan ve sadece o bölgede yetişen “kaplan bambu” adıyla bilinen malzeme ile çalışan Tanabe ve ekibi, müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniğini kullandı.

https://www.omm.art/en/

https://www.instagram.com/ommxart/

https://medyascope.tv/2019/09/09/odunpazari-modern-muze-omm-kapilarini-acti-cumhurbaskani-erdoganin-cizdigi-vav-harfi-de-sergileniyor/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: