Posted by: bluesyemre | October 25, 2019

Heybeliada’da kütüphaneye gerek yok mu?

heybeli-kutuphane

2013 yılında restorasyonuna başlanan Heybeliada Halk Kütüphanesi binası, Milli Eğitim ve Halk Eğitim’in idari bir binasına dönüştürüldü. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, “Heybeliada’da kütüphaneye ne gerek var!” anlamına gelen bu yeni durumu reddederek, “Heybeliada’nın kütüphaneye ihtiyacı var!” demeyi sürdüreceğini bildirdi.

44 yıl boyunca Heybeliada’ya Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren tarihi köşk için 2013 yılında Adalılar imza toplamış ve binanın restorasyonuna başlanmıştı. Beş yıl süren restorasyonun ardından tekrar açılan bina, kütüphane yerine Milli Eğitim ve Halk Eğitim’e ait idari bir bina oldu.

2013 yılından beri konuyu takip eden Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“44 yıl boyunca Heybeliada’ya Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren ve 2013 yılında Adalıların topladığı imzalarla yanmaktan, yıkılmaktan kurtularak restorasyonuna başlanan tarihî köşk, Millî Eğitim ve Halk Eğitim’in idari bir binasına dönüştürüldü.

Türkiye’deki kütüphanecilerin ve tüm Adalıların ve çocukların büyük bir heyecanla restorasyonunun bitmesini beklediği Heybeliada Halk Kütüphanesi binası 5 yılın sonunda açıldı. Ancak kütüphane olarak değil!

2014’te Kültür Bakanlığı burayı Ada halkının desteğiyle örnek bir kütüphane olarak açma sözü vermişti. İstanbul Valisi ‘Ben kütüphane kapatan Vali olamam’ demişti. 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde binanın kullanım amacını sorgulayan iki soru önergesi verilmişti. ‘Heybeliada 2018’e de Kütüphanesiz Girmesin’ sloganıyla Change.org’da başlatılan kampanyada 10 bin imza toplanmıştı. Maltepe Üniversitesi Adada bir sosyolojik araştırma gerçekleştirmiş, bu ihtiyacı bilimsel olarak kanıtlamıştı. Türk Kütüphaneciler Derneği bir bisiklet turu düzenlemiş, bina önünde toplu olarak kitap okuyarak bu talebe dikkat çekmişti. Son olarak Heybeliada İlkokul ve ortaokul öğrenci velileri kendi aralarında 300 imza toplayarak Kaymakam’a götürdü ve çocuklarının bu kütüphaneye ihtiyacı olduğunu iletti.

2013 yılından itibaren konunun muhatabı olan tüm kurum ve kuruluşlarla toplantılar düzenleyen, yüzlerce kişinin katıldığı etkinliklerle Adadaki bu ihtiyacı açıkça ortaya koyan Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği olarak bu mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Eninde sonunda Heybeliada’nın bir kütüphanesi olacak!

‘Heybeliada’da Kütüphaneye Ne Gerek Var!’ anlamına gelen bu yeni durumu kabul etmiyor ve ‘Heybeliada’nın Kütüphaneye İhtiyacı Var!’ demeye devam ediyoruz, ısrarla da edeceğiz.”

Aslı Uluşahin’in 2015 tarihli, “Örnek kütüphanecilik girişimine, artık bir kütüphane gerek” başlıklı haberinde konu gündeme taşınmıştı. Habere şuradan bakılabilir.

https://www.kulturservisi.com/p/heybeliadada-kutuphaneye-gerek-yok-mu/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: