Posted by: bluesyemre | December 24, 2019

Frida Kahlo’dan Bir Hayat Dersi: Olabilir! Prof. Dr. #BülentYılmaz

FRIDA-KAHLO-1

Adı bir hayli uzun ama biz onu kısaca Frida Kahlo olarak biliyoruz. Meksikalı bir ressam. Geçen yüzyıldan bu yana hala popüler bir kültür ikonu olması genelde gerçeküstücü olarak nitelenen resimlerinin değerini düşürmüyor elbette. Ancak o, resimleri kadar dersler dolu ilginç ve zorlu hayatı ile de dikkat çekici olagelmiştir hep.

Bu yazıya konu olan da hayatındaki bir gerçektir.

Önce çok kısa bilgi verelim.

Politik görüşünün etkisiyle 6 Temmuz 1907 olan doğum tarihini Meksika Devrimi’ne uydurmak için 7 Temmuz 1910 olarak değiştiren Frida Kahlo’yu en iyi anlatan şeyler sanırım tükenmez enerjisi, hayat dolu oluşu, aşk, resme olan tutkusu ve tabi yakasını hayatı boyunca hiç bırakmayan çok acı ve ciddi sağlık sorunlarıdır. Aslında onun için şu saydıklarımızda ilk sıraya aşkı koymak daha doğru olsa gerek.

Altı yaşında geçirdiği çocuk felci yüzünden bacaklarından birisi ince ve kısa kalmış, alaylardan hiç kurtulmamış Frida. Hep tıp doktoru olmak istemiş, Meksika’nın en iyi üniversitelerinden birini kazanmış, bu hayalini gerçekleştirme yoluna girmiş. 2000 öğrencinin okuduğu okulda 35 kızdan birisiymiş. Daha o dönemlerde aşk ve cinsellik hayatının en önemli parçaları olmuş. O, hayatı boyunca tam bir aşk kadınıymış; belki de enerjisi ve yaratıcılığının kaynağı hiç ama hiç vazgeçmediği bu aşk tutkusu olmuş. Hayatının bir diğer vazgeçilmez yanı olan eşitlikçi politik görüşleri ve resim sanatına ilgisi de bu dönemde oluşmaya başlamış.

Her şey çok iyi gidiyormuş; mutlu ve coşku dolu, herkesin dilinde ve gözünde çekici bir kadınmış kısaca.

18 yaşındayken, o yağmurlu günde bindiği otobüsten, unuttuğu şemsiyesini almak için inip okula geri dönmüş ve bindiği sonraki otobüs bir tramvay ile çarpışmış. O korkunç trafik kazasında sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkan demir parçası ile koma halinde hastaneye götürülmüş Frida.  Kemikleri ve rahmi dahil iç organları parçalanmış. “Yaşamaz,” diyorlarmış. Ve mucizevi bir biçimde yaşama tutunmuş. Kazadan sonra bir süre hastanede kalmış. Bundan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçmiş; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşamış, 32 kez ameliyat edilmiş ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesilmiş.

Kaza il yaşadığı tam bir kabusmuş. Böylesine hayat, aşk, tutku dolu, kabına sığmaz 18 yaşında genç kız bir anda yatağa bağımlı duruma düşmüş. Onu hayata bağlayan her şey yok olmuş, bütün hayalleri tükenivermiş.

Ama insan, sanki olanaksızı olanaklıya çeviren bir varlık!

Yani hayatta yaşadığımız çok kötü bir şey, bir şansızlık, bir felaket bazen iyi şeylere neden olabiliyor; şansa, yeni bir olanağa, güzelliğe dönüşebiliyor.

Felaket, şans olabiliyor yani.

Komadan çıktığında aklına gelen ilk şey resim çizmeye başlamak oluyor Frida’nın. Yatağa bağımlı durumda iken resim çizebilmesi için bir düzenek kurmasını istiyor babasından. Babası, Frida’nın yatarak çizebileceği böyle özel bir düzen tasarlıyor ve kuruyor gerçekten. Tavana da büyük bir ayna yerleştiriyor.

Ve resim çizmeye başlıyor Frida. İlk resmi “Otobüs” oluyor. Kaza geçirdiği, hayatını berbat eden otobüs. Tepesindeki aynaya bakarak kendi portresini çiziyor durmadan. İlk otoportresi “Kadife Elbiseli Otoportre” oluyor. Kendisini o dönem ve hep hayata bağlayanın resim olduğunu söylüyor; bence bir de aşk.

Bir felaketten bir ressam doğmaya başlıyor.  Şansızlık, şansa dönüşüyor. Bitiş, başlangıç oluyor. Karanlık, aydınlığa dönüyor.

O korkunç kazadan Ressam Frida çıkıyor.

Kolay olmuyor elbette, ama oluyor.

İki yıl sonra yataktan çıkıyor Frida. Ve kaldığı yerden hayata devam ediyor. Aşka, politikaya, resim çizmeye hiç ara vermiyor. Hayatımın ikinci büyük kazası dediği kendisinden 21 yaş büyük aşkı Ressam Diego ile evleniyor. İnişli çıkışlı, gelgitli, ihanetlerle dolu, acılarla dolu bir hayat yaşıyor. Hep aşık, hep ressam, hep kadın, hep insan kalıyor.

54 yaşında hayata veda ediyor.

Özeti şu: Korkunç bir kazadan, bir felaketten, şansızlıktan Ressam Frida doğuyor, Frida oluyor. 143 resim kazandırıyor sanat dünyamıza o. Dünya büyük bir ressama sahip oluyor. “İyi ki kaza olmuş” anlamında söylemiyoruz elbette, ama Frida bir trafik kazasından ortaya çıkıyor.

Şansızlık, şansa dönüşmüş onda.

Kuşkusuz, “her kötülükten mutlaka bir iyilik doğar” denemez. Kötülükten kötülük de doğar. Ama iyilik de doğabilir.

Polyanacılık yapmıyoruz. Kadercilik de değil söylediğimiz. Felaketleri yaşamak, atlatmak ve oralardan yeni, iyi başlangıçlar çıkarmak söylendiği kadar kolaydır da demiyoruz; çok zordur.

“Her şeyde bir hayır vardır,” denir bizim kültürde. Tam olarak böyle midir, tartışılır tabi. Ancak bazı kötülüklerden, bazı felaketlerden, şansızlıklardan iyilik ve şansın doğabileceği olasılığını da bir kenara atmamak gerekir sanki. Hayatı bırakmamak, bizi hayata bağlayacak bir şey bulmak koşuluyla tabi. Hayat kendiliğinden bunu vermez. İş, yine  bizdedir.

Düşünürsek, belki bizlerin hayatında da olmuştur şansızlığın şansa döndüğü zamanlar, olaylar. Ve tanıdığımız, bildiğimiz başka Fridalar da vardır mutlaka.

Yaşadığımız ya da yaşayabileceğimiz büyük bir şansızlık, kötülük hiç düşünmediğimiz, beklemediğimiz bir şansın nedeni olabilir kısaca.

Aslında diyalektik de böyle söylüyor galiba: Kötülük ile iyilik içiçedir.

Hayatımızın, yaşadığımız o anlarında bizi çok üzen şansızlığı ya da kötülüğü, iyiliğin, güzelliğin ve yaratıcılığın kaynağı olabilir.

Bitiş gibi görünen, yeni bir başlangıç olabilir.

Bireysel yaşamlarımızda da, toplumsal yaşamımızda da olabilir bu.

Olamaz mı?

Frida’da olmuş, bizde niye olmasın?

Kaynakça

https://www.haberler.com/frida-kahlo/biyografisi/ 

http://www.milliyet.com.tr/frida-kahlo–aci-ve-sanat-dolu-bir-hayat-hikayesi–molatik-11634/

23 Aralık 2019

https://bulentyilmazblog.wordpress.com/2019/12/23/frida-kahlodan-bir-hayat-dersi-olabilir/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: