Posted by: bluesyemre | January 27, 2020

Hekimlerin Yeni #Koronavirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler (#2019-nCoV)

What_Physicians_Around_the_World_Should_Know_About_Novel_Coronavirus_(2019-nCoV)-tr

Yeni bir koronavirüs salgınının patlak vermesi tüm dünyada paniğe neden oluyor. İşte 2019-nCoV hakkında bildiklerimiz.

Aralık 2019’un sonlarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’deki halk sağlığı yetkilileri ile işbirliği içinde, Çin’in Wuhan şehrinde orijini bilinmeyen bir pnömoni vakası kümesi bildirdi. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus (SARS-CoV), Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV), influenza ve diğer yaygın solunum yolu patojenlerinin başlangıç testleri negatifti.

7 Ocak’ta, bir hasta örneğinden şu anda Novel Coronavirus (2019-nCoV) olarak bilinen yeni bir koronavirüs türü izole edildi ve tanısal reaktiflerin gelişimini hızlandırmak için genetik dizi paylaşıldı.

Coronavirüsler, memelileri ve kuşları enfekte eden ve çok çeşitli hastalıklara yol açan geniş bir RNA virüsü ailesidir. İnsanlarda, soğuk algınlığının sık görülen bir nedenidir ve bazen pnömoni ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) dahil olmak üzere daha ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Spesifik bir antiviral tedavi yoktur.

Wuhan şehrindeki ayrıntılı araştırmalar, 2019-nCoV salgınının canlı hayvanlar satan büyük bir deniz ürünleri pazarından kaynaklandığını tespit etti. Bu muhtemelen bir yayılma olayını yansıtsa da hayvan kaynağı bu noktada bilinmemektedir (yarasalar ve yılanlar varsayılmıştır). İnsanlarda salgınlara neden olmadan önce SARS-CoV’nin misk kedilerinden ve MERS-CoV’nin develerden yayıldığı düşünülmektedir. Başlangıçta, 2019-nCoV’un kişiden kişiye bulaşmadığı düşünülüyordu, ancak sağlık çalışanları da dahil olmak üzere vakaların yayılması, bunun gerçekten de bu yolla bulaşabileceğini gösteriyor. Yakın temasın gerekli olabileceği anlaşılıyor olsa da kişiden kişiye ne kadar kolay yayılabileceği belirsizdir.

23 Ocak itibariyle, 843 nCoV vakası küresel olarak doğrulanmıştır. Çin (830 vaka), Tayland (üç vaka), Hong Kong (iki vaka), Vietnam (iki vaka) ve Makao, Tayvan, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise birer vaka bildirilmiştir. Çin’deki 830 vakanın 177’sinde ciddi hastalık vakaları vardı ve 25’i hayatını kaybetti.

WHO, sağlık uzmanları için 2019-nCoV testinin ne zaman yapılacağını öneren geçici rehber yayınlamıştır. Yerleşik bir referans laboratuvarında PCR yoluyla moleküler testler (test yerleri için yerel veya bölgesel sağlık departmanınıza bakınız) aşağıdakilerden birine sahip hastalar için önerilmektedir:

1 -Etiyolojisi bilinmeyen ve aşağıdaki her iki durumdan biri olması halinde hastaneye kabul edilmesini gerektiren ateş ve öksürük dahil şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu;

  • Belirti başladıktan sonra 14 gün içinde Wuhan Hubei Eyaleti Çin’e seyahat veya ikamet geçmişi bulunan
  • Şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu olan hastaların bakım gördüğü bir ortamda çalışan bir sağlık uzmanında ortaya çıkan hastalık

2 – 14 gün içinde herhangi bir derecede akut solunum yolu hastalığı ve aşağıdakilerden herhangi birine maruz kalan;

  • Onaylanmış bir 2019-nCoV vakası ile yakın temas kurmak
  • 2019-nCoV enfeksiyonlarının bildirildiği bir sağlık kuruluşunda çalışmak veya bulunmak
  • Wuhan, Çin’deki canlı hayvan pazarını ziyaret etmek veya orada çalışmak

Sadece birkaç hafta içinde 2019-nCoV hakkında toplanan bilgi şaşırtıcı olsa da bu virüs hakkında hala anlamadığımız çok şey var. MERS-CoV konusunda 2019-nCoV ile ilgili en son verileri bulabileceğiniz DynaMed ile konu hakkında güncel kalabilirsiniz.

MERS-CoV

https://www.ebsco.com/e/tr-tr/blog-indeks/hekimlerin-yeni-koronavirus-hakkinda-bilmesi-gerekenler-2019-ncov


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: