Posted by: bluesyemre | February 9, 2020

The Quiet Volume Performansı #AntHampton ve #TimEtchells 23 Ocak–13 Şubat 2020 #Arter Kütüphanesi

arter

Arter Kütüphanesi’nde Ant Hampton ve Tim Etchells’ın The Quiet Volume isimli performansı yer alıyor. Performans, Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Arter Performans Programı’nın Katılma başlıklı bölümü kapsamında sunuluyor Fısıltı yoluyla icra edilen bir ses performansı olan The Quiet Volume, kitaplar, dünyalar ve kelimeler arasında yolculuğa çıkardığı izleyicileri performans süresince okur rolünü üstlenmeye davet ediyor.

23 Ocak–13 Şubat 2020 tarihleri ​​arasında Arter Kütüphanesi’nde Ant Hampton ve Tim Etchells’ın The Quiet Volume isimli performansı yer alıyor. Performans, Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Arter Performans Programı’nın Katılma başlıklı bölümü kapsamında sunuluyor.

Fısıltı yoluyla icra edilen bir ses performansı olan The Quiet Volume, kitaplar, dünyalar ve kelimeler arasında yolculuğa çıkardığı izleyicileri performans süresince okur rolünü üstlenmeye davet ediyor. Başlığı İngilizcede hem “cilt” hem de “ses” anlamına gelen “volume” sözcüğüyle yapılmış bir kelime oyunu içeren ve Türkçeye “Sessiz Cilt” olarak çevrilebilecek performans, bu yolla okuma eylemiyle ses arasındaki ilişkiye işaret ediyor. The Quiet Volume, önceden kaydedilmiş yönlendirmelerin prova edilmeden hayata geçirilmesine dayalı bir teknik olan Autoteatro yöntemini takip ederek katılımcılara kulaklıklarından dinledikleri yönlendirmeler aracılığıyla performatif bir deneyim sunuyor. Dünyanın farklı yerlerindeki kütüphanelerde gözlemlenebilecek ortak bir gerilim unsurundan yola çıkan performans, sessizlik, konsantrasyon ve okuma eylemine özgü bir mahremiyet duygusunu temel alıyor. İçinde bulunulan mekâna dair farkındalık yaratmayı amaçlayan The Quiet Volume, bir okurun kendisine ait tekil okuma alanının süreç içerisinde beklenmedik bir biçimde bir diğer okurun alanına sızmasına izin veriyor.

İngiltere doğumlu Ant Hampton, yaşamını ve çalışmalarını Almanya’da sürdüren bir sanatçı. 20 yılı aşkın süredir, izleyiciyi provasız ortaya konan performans durumlarına yönlendirecek stratejiler üzerine çalışıyor. Sıklıkla hiçbir ön hazırlık olmaksızın takip edilmesi gereken yönlendirmeler üzerine temellenen ve küçük katılımcı gruplarıyla hayata geçirilen çalışmaları, profesyonel olmayan performansçılar ve/veya birer katılımcıya dönüşen izleyiciler tarafından gerçekleştiriliyor. Ant Hampton’ın performansları, altmışı aşkın dilde oluşturulan versiyonlarıyla dünyanın farklı yerlerinde sahnelenmeye devam ediyor.

İngiltere’de yaşayan sanatçı ve yazar Tim Etchells’ın pratiği, performans, görsel sanatlar ve kurgu eserleri içeriyor. Belli başlı kitapları arasında Certain Fragments: Contemporary Performance and Forced Entertainment ve The Broken World bulunan Etchells, farklı bağlamlarda gerçekleştirdiği yapıtlarını, Tate Modern, Hayward Gallery, Witte de With ve MuHKA gibi dünya çapındaki çeşitli kurumlarda sergiledi.

https://www.arter.org.tr/thequietvolume


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: