Posted by: bluesyemre | February 24, 2020

Yeni nesil kütüphane #OkuAvcılar 22 bin kitaplık dev arşiviyle yayında

Oku Avcılar

Avcılar Belediyesi, ‘Oku Avcılar’ adını verdiği dijital kütüphane uygulamasını hayata geçirdi.

Eğitim alanında yaptıkları çalışmaları ile dikkat çeken Avcılar Belediyesi, yeni bir uygulamaya imza attı. Avcılar’da yaşayanların binlerce kitaba elektronik ortamda istedikleri zaman kolayca ulaşabilecekleri uygulama hizmete açıldı. Uygulama, Türkiye’de ilk defa binlerce kitaba aynı anda erişilebilme özelliği ile şimdiye kadar hayata geçirilen dijital kütüphaneler arasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Geleneksel halk kütüphanelerinin dijitalleşmesinin artık bir tercih olmaktan çok ihtiyaç haline geldiğini söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “ Yaşam boyu eğitimi destekleyen projemizle tüm engelleri ortadan kaldırarak binlerce kitabı Avcılar halkının parmaklarının ucuna getirdik. Kentlilerimiz bu uygulama ile hızlı ve kolay bir şekilde diledikleri zaman, diledikleri yerde kitap okuyup, bilgiye ulaşabilecek.” dedi.

Halk kütüphanelerini dijital bir platforma taşıyan “Oku Avcılar” uygulaması ile okuyucular, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun Türk klasiklerinden batı klasiklerine, ansiklopedilerden sözlüklere 28 konu başlığı altında 22.000 kitaba okul dışında da istedikleri zaman kolayca ulaşabilecekler. 300’e yakın yayın evinin binlerce e-kitabını kapsayan uygulamaya tablet ya da cep telefonlarından erişim sağlanabiliyor. Uygulama, kullanıcılara sistem üzerinde özel kitaplık oluşturabilme ve okumaya kaldıkları yerden devam edebilme imkanı da sunuyor.

Aynı zamanda Avcılar’daki tüm okullarda uygulamaya konulması planlanan “Oku Avcılar” ile öğrencilerin, formal eğitimin sınırlarını aşıp her ortamda kendilerini geliştirebilmeleri amaçlanıyor. Bilgisayar, tablet ve telefonda kullanılabilen uygulamayla ile öğretmenler öğrencilerine özel bir kütüphane tasarlayarak toplu olarak ödev tanımlayabilecek, öğrencilerin okuma karnelerini periyodik olarak takibini sağlayabilecekler.

Kütüphane duvarlarını aşan “Oku Avcılar” dijital kütüphanesindeki kitap sayısının ilerleyen zamanlarda 40.000 kitaba ulaşması planlanıyor.

UYGULAMAYA NASIL ERİŞİLİR?

Kullanıcılar “Oku Avcılar” uygulamasını Google Play ya da APP Strore’dan üzerinden IOS/Android cihazlarına indirerek ad-soyad ve e mail ile sisteme kayıt yapabilirler.

Google Play

App Store

https://www.hiperkitap.com/

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/yeni-nesil-kutuphane-oku-avcilar-22-bin-kitaplik-dev-arsiviyle-yayinda-1722378


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: