Posted by: bluesyemre | March 23, 2020

Türk Kütüphaneciler Derneği’nden #evdekitapokuyorum kampanyası

Turk-Kutuphaneciler-Dernegi-nden-Evde-kitap-okuyorum-kampanyasi-58201

Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, Koronavirüs salgını nedeniyle evinde olan insanları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla ‘Evde kitap okuyorum’ kampanyası başlattıklarını bildirdi…

AFK

Koronavirüs  salgından korunmak amacıyla evinde kalan insanları kitap okumaya yöneltmek amacıyla  ‘Evde kitap okuyorum’ kampanyası başlattıklarını söyleyen Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, bu sürecin kitap okumak için iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Kitap okumanın faydasının çok fazla olduğunu vurgulayan Kartal, “Kitap okuduğunuz zaman hem o konudaki düşünceleriniz pekişiyor hem de yeni ufuklar açıyor. Kitap okumak gerçekten çok önemli. Bu yüzden insanlar evde otururken bol bol kitap okusunlar.” dedi. Kartal, kampanyayı İnstagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden başlattıklarını bildirerek kampanyayı yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bu süreci kitap okuyarak atlatırsak çok güzel olur

Bu süreçte kitap okumanın yararlı olacağını söyleyen Kartal, “Bu süreci kitap okuyarak atlatırsak çok güzel olur diye düşünüyorum. Bir insan okumanın tadını aldığı zaman zaten ona hiç kimse engel olamaz. Bu alışkanlığı herkes söyler ‘kitap okumak güzeldir’ diye. Aslında Türk toplumunda kitaba olan bir sevgi var. Kendimiz okumasak bile karşımızdaki insanların okuması yönünde olumlu düşünce var. Herkes kendi okumasa bile arkadaşına, çocuğuna okumayı tavsiye ediyor. Ben de başkalarına tavsiye etmeden kendimiz okumaya başlayalım diyorum.” ifadelerini kullandı.

Derneğin aynı zamanda Türkiye Yayıncılar Birliği ile yaptığı ‘OKUYAY’ projesi olduğunu aktaran Kartal, “Bu proje de insanların okuma alışkanlığının geliştirilmesi konusunda yapılmış bir proje. Bu proje kapsamında Samsun, Adana, Ankara ve İstanbul illerinde okumayla ilgili sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatifleri bir araya getirip etkinlikler yapıyoruz.” dedi.

OKUYAY projesi de okuma alışkanlığının kazandırılması için çok önemli

OKUYAY projesi üzerinde Türkiye’deki okuma alışkanlığıyla ilgili yapılan bir araştırmaya değinen Kartal, bu araştırma sonucunda insanların kamusal alanlar yerine daha çok evde kitap okuduklarının belirlendiğini söyledi. Kartal, bu projenin de önemli olduğunu vurgulayarak “OKUYAY projesi okuma alışkanlığının kazandırılması için çok önemli. Türk halkında daha önce yapılmış araştırmalarda yüzde 32 okuma alışkanlığı varken bu yüzde 42’ye çıkmış durumda.” diye konuştu.

Kartal, okuma alışkanlığının geliştirilmesiyle ilgili olarak bağımsız kitapçılarla yapılan bir araştırmaya da değinerek şunları kaydetti:

“Bağımsız kitapçıları biz kütüphane haftasında ele alacaktık. Bu yılki kütüphane haftasının teması da ‘Şehir kültürü ve kütüphaneler’di. Şehir kültürüne kütüphanelerin katkısını anlatacaktık. İşte bu kapsamda bağımsız kitap evlerinin de şehir kültürüne katkıları tartışılacaktı. Kütüphanelerin şehre kattığı kültürel destekler tartışılacaktı ama maalesef bu yıl kütüphane haftası da yapılamadığı için bu etkinlikleri ileri bir tarihte yapmayı planlıyoruz.”

Bu süreçte işbirliğinin olması önemli

Üniversitelerde veri tabanları olan uluslararası yayın evlerinin elektronik kitapları kullanıma açtıklarını aktaran Kartal, bu süreçte bu tür işbirliklerin yapılmaya başlandığını kaydetti. Kartal,  “Bazı yazarlar kendi bloglarında kitaplarını yayınlıyor. İşte oradan insanlara okuma fırsatı tanıyorlar. Bunlar da aslında güzel şeyler. Mesela üniversitedeki hocalar kendi evinden üniversitenin şifresiyle o yayın evlerinde araştırmalarını yapabilecekler. Bu süreçte bir işbirliği olması açısından bu önemli.” diye konuştu.

Ödünç verme işlemi devam eden kütüphaneler kaygı yaratıyor

Kartal, Koronavirüs nedeniyle kütüphanelerin okuyucuya kapatılmasına da değinerek bazı kütüphanelerde elden ödünç verme işlemlerinin devam etmesinin insanlarda kaygı yarattığını ifade etti.

Ödünç verme işlemi devam eden üniversitelerde böyle bir kaygının yaşandığını ifade eden Kartal, şöyle konuştu:

“Üniversite kütüphanelerinde böyle bir sorun var. Problem şuradan kaynaklanıyor. Üniversitelerde okuyan öğrencilerin çoğu yurtlarda kalıyor. Bunlar memleketlerine gitmemişler ya da yurt dışından gelip burada okuyan öğrenciler var, onlar yurtta kalıyor. Bunlar kütüphaneden kitap kullanmaya devam etti. Bir süre sonra biz YÖK’le iletişime geçtik kütüphanelerin kapalı olması gerektiğini söyledik. Onlarda rektörlerin bu konuda karar alması gerektiğini söyledi. Yani kütüphanelerin kapalı olması gerektiği söyleniyor. Üniversite rektörleri böyle bir karar alma yetkisine sahip ama farklı farklı kararlar alınıyor. Örneğin, Hacettepe Üniversitesi’nin rektörü ödünç alma işlemlerini tamamen durdurmuş ve okuyucuya kapatmış durumda. Kullanıcı üzerindeki kitapların onlarda günlük ceza uygulaması var. O cezayı almayacaklarını, süreyi uzattıklarını söylemişler.”

Açık olan kütüphanelerin ödünç verme işlemlerinin durdurulması gerekiyor

Kitap ödünç alma işlemlerinin devam etmesinin çok büyük bir sorun teşkil ettiğinin altını çizen Kartal,  “Virüsün kağıt üzerinden, para üzerinden geçtiği söyleniyor ama kitap daha da tehlikeli bu konuda. O yüzden kütüphanelerde çalışan meslektaşlarımız tedirgin. Sürekli kitap iadeleri oluyor. Onlarda risk altında. Hala birçok üniversite var. Ben bunların bir kısmını YÖK’e bildirmiştim. 10’un üzerinde üniversitede kütüphaneler hala okuyucuya açıktı. Ödünç verme işlemleri devam ediyor aslında bunun da sonlandırılması lazım. En azından 2 haftalığına bu ödünç verme işlemlerinin de durdurulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

http://www.ticarihayat.com.tr/haber/Turk-Kutuphaneciler-Dernegi-nden-Evde-kitap-okuyorum-kampanyasi/58201


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: