Posted by: bluesyemre | April 3, 2020

Türkiye’de hareketlilik yüzde 75 oranında azaldı

Kapak-1-1

İnternet devi Google, koronavirüse karşı savaşta hükümetlere ve sağlık çalışanlarına kolaylık sağlayabilecek bir bilgi paylaştı. Google yaptığı açıklamada, Google Maps gibi uygulamalardaki bilgilerin koronavirüse karşı savaşta etkili olabileceği iddiasını değerlendirebileceklerini belirtti. Google bu açıdan Topluluk Hareketlilik Raporlarını koronavirüse karşı alınan izolasyon ve karantina önlemlerinin etkili olup olmadığını göstermesi için ülke ülke yayınladı. Bu raporlar, insanların alışveriş merkezleri, eczane, market, park ve işyeri gibi yerlerde salgın öncesi ve sonrasındaki hareketliliği ortaya koyuyor.

Türkiye’de insanların hareketliliği de Google tarafından raporlaştırıldı ve 16 Şubat ile 29 Mart arasınındaki hareketliliğin verisini kapsıyor. Bu zaman diliminde yer alan hareketlilikteki sert düşüş göze çarpıyor. Google başlangıç olarak hayatın normal seviyede seyrettiği 16 Şubat tarihini esas alıyor. Türkiye’deki esas düşüşün ise 8 Mart’tan sonra olduğu görülüyor.

Buna göre, Türkiye’de perakende satış mağazaları, AVMler, parklar, müzeler, kütüphaneler, sinema ve tiyatro salonları, restoran ve kafelerdeki hareketlilikte 16 Şubat ile 29 Mart arasında yüzde 75’lik bir düşüş yaşandı.

Aynı zaman diliminde market ve eczane gibi yerlerdeki düşüş oranı ise yüzde 39. Bu durum Türkiye’de insanların sağlık ve gıda gibi ihtiyaçları haricinde hareketliliğini kıstığına işaret ediyor.

Rapor, park gibi alanlarda Türkiye’de 16 Şubat ve 29 Mart arasındaki düşüşün ise yüzde 58 düzeyinde olduğunu söylüyor.

Aynı rapor Türkiye’de metro, otobüs ve tren istasyonlarındaki hareketliliğin de yüzde 71 oranında düştüğünü ortaya koyuyor.

Rapor Türkiye’de işyerlerindeki hareketlilik oranındaki düşüşün ise yüzde 45 olduğunun altını çiziyor. Buradaki hareketlilik cafe, restoran ve AVM gibi yerlerdeki düşüşün çok daha gerisinde.

Rapor son olarak ikamet yerlerindeki hareketliliğin 16 Şubat ile 29 Mart arasında yüzde 17 arttığına işaret ediyor. Bir başka deyişle evde vakit geçirenlerin oranı bu zaman diliminde önemli oranda artmış durumda.

2020-03-29_TR_Mobility_Report_en

https://medyascope.tv/2020/04/03/google-veri-paylasti-turkiyede-hareketlilik-yuzde-75-oraninda-azaldi/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: