Posted by: bluesyemre | April 4, 2020

Ferhat Tunç -Tarih Bize İyi Davranmadı (Belgesel)

Ferhat Tunç’un sanat hayatının 30 yılından önemli kesitler sunan ‘Tarih Bize İyi Davranmadı’ belgeseli, internet üzerinden erişime açıldı. Metnini Fadıl Öztürk’ün yazdığı ve Gazeteci Can Dündar’ın seslendirdiği belgeselin yönetmenliğini Gökmen Turnalı üstlenmişti. Belgesel, bir sanatçının halktan yana olan duruşu, muhalif kimliği ve inancı nedeniyle uğradığı haksızlıkları çarpıcı bir dille sunuyor. İngilizce alt yazılı olarak hazırlanan Belgesel, sanatçı Ferhat Tunç şahsında Türkiye’nin 2010 yılına kadar olan fotoğrafik panoramasını yansıtıyor.

‘Evine kapanan halkımızla buluşturmak istedik’
Hakkında açılan davalar ve aldığı hapis cezaları nedeniyle son bir yıldır sürgünde bulunan Ferhat Tunç, belgeselin internet üzerinden erişime açılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“40. Sanat Yılı konserlerimize koronavirüsü nedeniyle ara vermek durumunda kaldık. Bu sürecin ne kadar devam edeceğini şimdiden kestirmek zor. Konserlerde gösterimini yaptığımız belgeseli, virüs salgını nedeniyle evlerine kapanmak zorunda kalan halkımızın izleyebilmesi için kendi YouTube hesabım üzerinden erişime açıyoruz. Belgesel sanat hayatımın ilk 30 yılını kapsıyor. Son 10 yıl bu kapsamın dışında. Geçtiğimiz 10 yıllık süreçte yaşadıklarımızdan eminim ki birkaç belgesel daha çıkar!”

Belgesel Adı: Tarih Bize İyi Davranmadı
Metin Yazarı: Fadıl Öztürk
Yönetmen: Gökmen Turnalı
Seslendiren: Can Dündar
Müzikler: Ferhat Tunç
Final Müzik: Mahsa Vahdat


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: