Posted by: bluesyemre | April 5, 2020

#ODTÜ Tasarım Fabrikası #COVID-19’a karşı

maske

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Tasarım Araştırma ve İnovasyon Merkezi (ODTÜ Tasarım Fabrikası) olarak tüm dünyanın yaşadığı bu zor süreçte başta sağlık personelleri olmak üzere her bireyin yararlanabileceği çözümler üretmek için üniversitemizin tüm bileşenleri gibi yoğun bir çaba içindeyiz. ODTÜ Tasarım Fabrikası ekibi olarak, bir çok kişinin kullanabileceği, üretebileceği ve isterlerse geliştirebileceği tasarımlar hazırladık. Üretmeye başladığımız bu koruyucu ürünleri en hızlı biçimde öncelikle sağlık personellerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Sizlerle tüm tasarım ve üretim detaylarını paylaştığımız modeller ise hızlı prototipleme yöntemleri ile üretilebilmekte, ihtiyaç halinde ise basit el aletleri ile de elde edilebilmektedir. Bu yorucu süreçte ihtiyacı olan herkese yardımı dokunabilecek bu tasarımları paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çözümlerimiz, modellerimiz ve sürece ilişkin daha çok bilgi için:

PROJE EKİBİ

PROF. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ (PROJE LİDERİ)
DR. BARIŞ YAZICI
DR. SERKAN ALKAN
MÜGE KRUŞA YEMİŞCİOĞLU
SEMKAN URAGAN

ODTÜ Tasarım Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında başta sağlık personeli olmak üzere, her bireyin yararlanabileceği çözümler üretmek için yoğun çaba içinde olduklarını söyledi.

Bu kapsamda tasarım fabrikası üyeleri Barış Yazıcı, Serkan Alkan, Müge Kruşa Yemişcioğlu ve Semkan Uragan ile birçok kişinin kullanabileceği, üretebileceği ve isterlerse de geliştirebileceği tasarımlar hazırladıklarını ifade eden Sorguç, iki yeni nesil tasarım yaptıklarını belirtti.

Üretmeye başladıkları koruyucu ürünleri en hızlı biçimde öncelikle sağlık personeline ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Sorguç, “Geliştirdiğimiz tasarımlar, hızlı prototipleme yöntemleri ve ihtiyaç halinde ise basit el aletleri ile de elde üretilebiliyor.” dedi.

Elle bile yapılabilen siperlikler

Geliştirdikleri yeni siperlik tasarımının mevcutlarına alternatif olduğunu kaydeden Sorguç, şu bilgileri verdi:

“Dünyada moda olan model, şu anda herkesin üç boyutlu yazıcılarla üretmeye çalıştığı tasarım. Fakat bu model hem çok maliyetli hem 8-10 saat arasında sürdüğünden dezavantajları bulunuyor. Biz ise siperin tümünü tek malzeme ile lazer kesicide veya elle üretilebilecek şekilde tasarladık. Bu tasarım öncelikle bu zor zamanlarda bizler için ön saflarda çalışan sağlık çalışanları olmak üzere, yüz yüze işlerini yapmak zorunda olan bütün çalışanlar için bir koruma kalkanı olarak tasarlandı.”

Tasarımlarıyla 70×100 santimetrelik plakadan 6 siperlik üretilebildiğine işaret eden Prof. Dr. Sorguç, “3 dakikada çok basit şekilde yapılan tasarımımızda amacımız, kullanılıp atılması mümkün, kolayca, hızlı ve çok sayıda üretilebilen bir koruyucu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte geliştirdiğimiz tasarımın kopyalanması, üretilmesi ve geliştirilmesi yönünde bir kısıtlamamız bulunmuyor.” diye konuştu.

Sorguç, tasarımın çizimlerinin internet sitesinden ücretsiz indirilebildiğini söyledi.

Kapıları, aparatla açacak tasarım

Sorguç, yüzey temasının engellenmesi için kapı açma aparatının da ikinci tasarımları olduğunu belirtti.

Yüzeylerle temasın azaltılmaya çalışıldığı bugünlerde kapı kolları, kilitler ve kredi kartlarının yüksek risk taşıyan alanlar olduğuna işaret eden Sorguç, “Tasarımımız ile pek çok farklı tipteki kapı kolu el değmeden açılabiliyor, asansör düğmesine basılabiliyor. Bunu anahtarlık şeklinde dağıtmaya başladık. Bu ürünü herkes sıcak suyla dezenfekte ederek kullanabilir. PLA veya ABS plastikten 3D yazıcıdan basılabilecek olan aparatı, yeterli mukavemete sahip levhadan lazer kesimle üretmek de mümkün.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, tasarımın üretim detayları ve çizimlerinin ücretsiz kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

 

http://tf.metu.edu.tr/tasarim-covid19/

http://tf.metu.edu.tr/

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/odtu-koronavirusten-yuzu-ve-elleri-koruyan-tasarimlari-erisime-acti/1792033


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: