Posted by: bluesyemre | April 8, 2020

Ressam #SabihaRüştüBozcalı (Türkiye’nin ilk kadın illüstratörü – Çevrimiçi Sunum)

sabiha rüştü

Türkiye’nin ilk kadın illüstratörü olan ressam Sabiha Rüştü Bozcalı (1904-1998) hakkında SALT Araştırma’daki arşivi ve 2015-2016’da SALT Galata’da düzenlenen sergisinin içeriğinden derlenen çevrimiçi sunum Google Cultural Institute’ta incelenebilir.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş döneminde yetişen, müze müdürü Ali Sami Boyar’dan ders alan Bozcalı, Berlin, Münih, Paris ve Roma’da tanınmış ressamların atölyelerinde çalıştı. 1928-1929 yıllarında İstanbul’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde Namık İsmail’in atölyesine devam etti; natürmort ve manzara da çalışmasına karşın aslen yağlı boya portreleriyle dikkati çekti. 1949’da Babıâli’ye adım atan ve Milliyet‘in baş ressamlığına getirilen Bozcalı, Reşad Ekrem Koçu’nun yazıları, kitap kapakları ve İstanbul Ansiklopedisi‘ndeki çok sayıda maddeyi resimleyerek tarih yazımının görselleşmesine katkı sağladı.

Bozcalı’nın üretimleri üzerine Emin Nedret İşli ve Ömer Durmaz’ın hazırladığı “Ben Türkiye’nin İlk Kadın İllüstratörüydüm” (2016) ve Vasıf Kortun’un Bozcalı arşivindeki bir kartpostaldan yola çıkarak kaleme aldığı SALT Araştırma Koleksiyonundan Bir Kartpostal ve Debdebeli Modernizm Hikâyeleri (2017) yazılarına başlıklarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı (Çevrimiçi Sunum)

https://saltonline.org/tr/2228


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: