Posted by: bluesyemre | April 8, 2020

#SorsalarSöylerdim (Medyacıların bilinmeyenlerini konuşuyoruz)

Bir tarihçi, bir popüler kültür figürü, bir YouTube fenomeni Emrah Safa Gürkan #SorsalarSöylerdim‘de. Dolar gibi yükselen, otobüs gibi çarpan hocamız ESG yine rüzgâr gibi esiyor.

“Görmek istediğin değişimin kendisi ol. Yapabilirsin: Kendi içindeki değişimi tetikle. Kalk ve bir şeyler yap” #SorsalarSöylerdim’de konuğumuz gazeteci, televizyoncu ve belgeselci Tuluhan Tekelioğlu. Türkiye’de medyaya ne oldu? Habercilik neden yapılamıyor? Medyadaki kadınlar niye sessiz? Tuluhan hem bu sorulara yanıt veriyor hem de içimizdeki gücü anlatıyor.

Gazeteci İsmail Saymaz: -Recep İvedik’e yönelik eleştiriler bir dönem Kemal Sunal’a da yapıldı -Türkiye’de IŞİD kitabını ilk ben yazdım, kimse okumadı, nerede 10 Ekim’de tweet atan insanlar -Sol bir duvar örüp ‘ya içindesin ya dışında’ diyor. Değilim ulan değilim!

Pelin Batu aldığı eleştirileri nasıl değerlendiriyor? Tarihin Arka Odası programını niye bıraktı? Nil Karaibrahimgil’in “Pelin” şarkısı ona mı yazıldı? Psikopat rollerini neden seviyor? Oğluna Rafael adını koyma sebebi ne? #SorsalarSöylerdim’de oyuncu, şair, tarihçi ve medya insanı Pelin Batu’nun bilinmeyenlerini konuşuyoruz.

Recep İvedik’i neden önemsiyor? Kitabına koyamadığı “Kürdistan”lı cümle ne? Galatasaray maçlarına gitmeyi niye bıraktı? Lise öğrencisiyken hangi sol örgütte yer aldı? Bir derviş kadar sakinken onu nasıl yoldan çıkardık? #SorsalarSöylerdim’de Gazeteci Kadri Gürsel’in bilinmeyen yönlerini konuşuyoruz.

İlk konuğumuz Nevşin sözünü sakınmayan biri. “Türkiye’de sert kadın olmak gerekiyor, yoksa tatlış kız muamelesi yapıyorlar” ve “Bu din polisliğinden sıkıldım, günahsa cehennemde ben yanacağım, sana ne” gibi cümleleri var. İzleyin, göreceksiniz… Gazeteci Nevşin Mengü, evlenmeyi düşünüp düşünmediğinden medya dünyasında tanıdığı en ilginç kişiye dek hayatına dair birçok konuya değindi. “Türkiye’de sert kadın olmak gerekiyor, yoksa tatlış kız muamelesi yapıyorlar” diyen Mengü, artık genç bir gazeteci olmadığını vurgulayarak “İtiraf etmek gerekirse bol bol botoks yaptırıyorum, acılı bir şey” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki soruları yanıtlayan Mengü, hangi Türkçe rap şarkıcılarını dinlediğini de ilk kez açıkladı. Gazeteci Nevşin Mengü, sosyal medyada içkili bir fotoğraf paylaştığında gelen eleştirilere de tepki gösterdi. Mengü, “Sıkıldım bu din polisliğinden… Ne var, yasak mı? Şeriata geçtik haberimiz yok mu? Evet günah da, sana ne, cehennemde ben yanacağım. Sana mı düştü bunun derdi ya” dedi.

https://www.youtube.com/channel/UCo8KJ7gmJmG01dJkItBOCUA/featured


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: