Posted by: bluesyemre | April 9, 2020

#COVID-19 salgını Türkiye’de #KrediKartı harcamalarını nasıl etkiledi? Sektörlere göre grafikler

Mart 2020 banka kartı ve kredi kartı harcamaları

Tüm dünyada milyonlarca kişiyi doğrudan veya dolaylı yolla etkileyen Covid-19 salgını, alışveriş alışkanlıkları üzerinde büyük değişiklikler oluşturdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının haftalık olarak açıkladığı verilere göre Türkiye’de kredi kartı ve banka kartı üzerinden yapılan harcamalarda büyük oranda düşüş yaşandı. Mart ayının 3’üncü haftasında Türkiye’de kredi kartı harcamaları toplam 21,3 milyar TL’yi bulurken, iki hafta sonrasında harcamaların 13,5 milyar TL’ye kadar düştüğü görüldü.

Özellikle 16 Mart’tan itibaren bazı işletmelerin geçici olarak kapatılması gibi önlemler, Türkiye genelinde banka kartları ile yapılan alışverişin ortalama yüzde 35 oranında azalmasına neden oldu.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda bu düşüşün dönemsel bir etki olmadığını ve anormal bir değişim olduğunu anlamak mümkün.

Her sektördeki değişim ise aynı oranda olmadı. Özellikle market ve alışveriş merkezlerinde yapılan harcamalar, tüm diğer sektörlerin aksine mart ayının 4. haftasında 5,4 milyar TL ile pik yaptı ve 5. haftada biraz azalsa da mart ayını artışla tamamladı.

Birçok kişinin evde kaldığı ve seyahatlerini ertelediği bu dönemde havayolu şirketlerine ve konaklama yerlerine yapılan ödemeler de en fazla düşenler arasında.

4 haftada yaklaşık 600 milyondan 85,5 milyon TL’ye düşen havayolu harcamalarında böylelikle yaklaşık yüzde 85 gerileme yaşandı. Konaklama sektöründeki harcamalar da 251 milyon TL’den 50,8 milyon TL’ye kadar düştü.

https://tr.euronews.com/2020/04/08/covid-19-salgin-turkiyede-kredi-karti-harcamalarin-nasil-etkiledi-sektorlere-gore-grafikle


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: