Posted by: bluesyemre | April 14, 2020

#Maslow vs #Bloom vs #OnlineÖğrenme

0 (19)

“Maslow, Bloom’dan önce gelir” diye bir yazı dolanıyor bu aralar sosyal medyada. Alan uzmanı olmayanların bu yazıyı destekleyip paylaşmaları tamam da alanı eğitim, öğretim ve teknoloji olan kişilerin bunu desteklemelerini anlıyor ancak aynı zamanda enteresan da buluyorum.

Tabiki bu dönemde öncelik hayatta ve sağlıklı kalabilmek, öğretim sonra. Ama bu arada tüm eğitim sisteminin zorunluluktan dolayı uzaktan öğretim platformuna geçtiği bu dönemde eğitim almaya devam eden çocuklarımız, öğrencilerimiz var. Bu zor şartlarda tabiki öncelikle moral, motivasyon olarak onların yanında olduğumuzu online platformda da hissettirmek en büyük önceliğimiz; ancak aynı zamanda da bir öğretim süreci devam ettiriliyor. Öğrenciye, öğretmen online platformda bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Kısaca; bir öğrenme ve öğretim süreci var; yeni bir platform, yeni bir yöntem ve yeni bir öğretim metodolojisi var.

Ben bu süreçte alan uzmanlarının; öğretim teknologlarının, BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) hocalarımızın öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize destek  olabilecek önerilerini, yönlendirmelerini heyecanla bekliyordum. Ben de şahsen bilebildiğim kadarıyla deneyimlerime dayanarak uzaktan öğretim pedagojisine uyumlu olduğunu düşündüğüm belli bir öğretim kuramı içeren bir öğretim modeli önerisi paylaştım. Tabiki geliştirilebilir, güncellenebilir. Sadece teknik boyutuyla seçilen bir yazılım üzerinden öğrencilere “bizim okulumuz da yapıyor” amacıyla yapılmış bir çeşit içerik paylaşımı olmadığını rahatlıkla belirtebilirim.

Tam da böyle bir zamanda heyecanla beklediğim yönlendirmeyi değerli bir hocamın, Prof. Soner YILDIRIM, tam da alanın uzmanı, bir öğretim teknoloğunun muhteşem bir bilgilendirme videosunda izledim bugün. Hem veliye, hem öğretmene hem de öğrenciye yönelik beklediğim uzman yönlendirmesi tam olarak da buydu.

Soner hocam videosunda; yaşanan bu dönemde velinin evde ne yapabileceklerini ve okulun neler yapabileceklerine rehber olurken bunu çocuğun nasıl öğrendiğini, beyinde öğrenmenin nasıl gerçekleştiği bilgilerinden referanslarla harika anlatıyor.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları velilerine yönelik yapılmış bu harika videonun kurum bağımsız olarak tüm öğretmen ve velilerle paylaşılması gerektiğini düşünüyorum.

Değerli Soner hocama sevgi ve saygılarımla…

"Eyvah Çocuğum Evde" :Prof. Soner YILDIRIM, METU - Öğretim Teknolojileri Blm.

https://www.linkedin.com/pulse/maslow-vs-bloom-online-%C3%B6%C4%9Frenme-bora-sin%C3%A7/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

<span>%d</span> bloggers like this: