Posted by: bluesyemre | April 23, 2020

Kargom nerede? #yesece #YağmurSemenÇetin

img_3215

img_3367

Her şeyi başa saralım. Malum kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilmeniz için ilk önce bir ”kargo”ya ihtiyacımız var.

Kargo kelimesinin kökeni İngilizce kargo ”ticari yük özellikle gemi yükü” sözcüğünden alıntıdır. Türkçeye’de bu sayede geçmiştir. Peki kargonun Türkiye’ye gelme serüvenini biliyor musunuz?

Türkiye’de ilk kargo şirketini kurma fikri Dr. İbrahim Arıkan’a aittir. Arıkan, bir dönem Almanya’da arkadaşının evinde kalırken kapı çalar ve arkadaşına kuru temizlemeden kıyafetleri gelir. Arkadaşı; kuru temizleme için ayrı, eşyalarını getirdiği için ayrı ödeme yapar. Böyle bir hizmet o zamanlar Türkiye’de yoktur. Kargo sektöründe bir ilke imza atarak 1982 yılında Dr. İbrahim Arıkan Yurtiçi Kargo’yu kurmuştur. Kargonuzu size getiren bu hikayeden, kargonuzu oluşturan diğer bir hikayeye geçelim.

1995 yılında kurulan Amazon ve eBay dünyadaki ilk e-ticaret platformlarıdır. Türkiye ise bu sahaya 1998’de hepsiburada.com ile katılmıştır.

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu’na göre Türkiye’de internetten alışveriş yapan kişi sayısının 39,3 milyona, harcama miktarının ise yıllık 11,5 milyar ABD dolarına ulaştığı tespit edilmiştir. Bu sayıları kargo sayısına dönüştürecek olursak günlük yaklaşık 2 milyon adet kargodan bahsedebiliriz.

Şimdi 2 milyon adet kargonun arasından sizin kargonuza gelecek olursak aşağıdaki tablo bize fikir verecektir.

ekran-resmi-2020-04-21-15.59.14

Şemanın basit yapısına nazaran yapılan işlemler bir o kadar karışık ve her  girdinin kusursuz olması gerekmektedir. Herhangi bir adımdaki olası bir hata kargonuzun kaybolmasına, gecikmesine ya da hasar görmesine neden olabilir. Bu komplike işlemler için min. 24 saat geçmesi gerekmektedir. ”Kargonuz yola çıkmıştır” mesajını alır almaz kargo size koşarak gelmez, gelemez. Bu konu üzerinde özellikle durmam, bir müşterinin kargo şubesine girip “1 saat önce kargom yola çıkmış neden hala gelmedi?” diye olay çıkarttığına şahit olmamdan kaynaklanıyor.

İnsan doğası içinde bulunduğu şuanki dönem gereği oldukça sabırsız. Her şeyin hemen olmasına fazlasıyla alışmışız fakat ödememiz gereken bedeller konusunda hep bir adım geride duruyoruz. Bu kadar büyük beklentileri karşılayabilmek için hizmetin bedelini hakkıyla ödemek gerekiyor.

Küresel boyutta zor zamanlardan geçiyoruz. Sokağa çıkamadığımız şu günlerde her şeyi internetten sipariş etmeye başladık. Bu hususta gerekli/gereksiz, önceliği olan/olmayan her şeyden bahsedebiliriz. Bunun ispatı niteliğindeki şu linke de ayrıca bakabilirsiniz.

https://canli.ideasoft.com.tr

Bildiğiniz gibi sokağa çıkma yasağında bile çalışan öncelikli sektörler arasında başı lojistik çekiyor. Özellikle bu günlerde lojistik adına oldukça önemli ve kutsal bir emekten söz edebiliriz.

Bu zor günlerde çalışan, sokağa çıkan arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntılara da değinmek gerekiyor.

Kargo şirketi ve müşteri olarak iki taraf da şu konuda hemfikir: herkesin aldığı ürün, herkes için çok önemli ve ivedilikle elinde olmalı. Ancak sağlığınız için evde kalırken sokakta çalışmak ve yüzlerce insanla temas halinde bulunmak zorunda olan insanlara saygı duymamız gerektiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Kargom nerede diye sorgularken, hayati kargoların teslimat sürelerini geciktiriyor olabilirsiniz. Buna en iyi örnek, bütün kargoların hastanelere gönderilen kargolarla beraber taşınıyor olmasıdır.

Bu yazıda size, kargonuzun nerede olduğu adına nokta atışı yapılmadı ancak umarım az da olsa işin mutfağını anlatabilmişimdir. Herkese sağlıklı ve kargosuna çabucak ulaşabildiği günler dilerim!

https://yesece.wordpress.com/2020/04/21/kargom-nerede/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: