Posted by: bluesyemre | April 29, 2020

#ANKOS #İmece #BelgeSağlama

KİTS

Değerli Meslektaşlarımız;

İmece köylerimizde ortak yapılan işleri tanımlayan bir kelimedir.  Yabancı dillere bu kelimeyi çevirdiğimizde “ortak çalışma”, “gönüllü”  veya “vermek ve almak” anlamları ile karşılaşırız. ANKOS olarak bu proje ile yapmak istediğimiz tam olarak budur. “ANKOS Imece Belge Sağlama” ile önünüze gelen isteği gönüllü olarak karşılamanız beklenmektedir.  Karşılığında kurumunuza bir teşekkür alacaksınız.

Bu proje yaklaşık bir ay önce Sabancı Üniversitesi kütüphanecisi Sayın Bahadır BARUT’un KİTS Yardım Sistemine gönderdiği aşağıdaki yardım mesajı ile başlamıştır:

“Corona virüsü nedeniyle bir kısım kütüphaneler kapalı bir kısmı da açık olmasına rağmen ILL veya Doküman Sağlama hizmeti vermemekte. KİTS’te hangi kurumların açık olduğunu bilmediğimiz için, bir kurum seçmek yerine sadece PDF (makale ve kitap bölümü) sağlayabileceğimiz ortak bir istek kutusu olsa açık olan kurumlardan  (istenen makaleye veya kitap bölümüne sahip) herhangi biri karşılasa. KİTS’e bu şekilde bir eklenti yapmak mümkün müdür?  bir nevi RapidILL gibi.”

Bu öneri KİTS’e yeni bir modul yazılmasını gerekiyordu. Yaklaşık üç hafta önce yazmaya başladığım kodun sistemle uyumlu çalışması ve uzun süreli hizmet verebilmesi için birçok kereler denenmesi ve düzeltilmesi gerekiyordu. Sistem şu aşamada kararlı çalışmaktadır. Fakat çıkabilecek hatalar ve öneriler için KİTS yardım sissteminde bilet açabilirsiniz. Bu sürece destek veren grup arkadaşlarım Filiz Ekingen Flores Mamondi ile Nihat NACAR ve ANKOS Başkanı Sayın Güssün GÜNEŞ’e çok teşekkür ederim.

Şimdi KİTS’e giriş yaptığınızda “ANKOS İmece Belge Sağlama” adında bu ortak istek kutusunu görebilirsiniz. Sistem aşağıdaki gibi çalışacaktır:

1. İstek yapan, isteği uygun şekilde girmelidir.
2. Yayın sağlayacak olan kurum “Karşıla” tuşuna bastığında istek otomatik olarak KİTS’de ilgili bölüme düşecektir.

Not: ImeceBS veya diğer yollar ile sağlanan yayınlar için lütfen sağladığınız kaynağın telif (copyright) kısıtlamalarını ve hükümlerini kontrol ediniz.

Teşekkürler.

Zeki Çelikbaş
ANKOS İşbirliği Grubu Adına

https://kits.ankos.gen.tr/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: