Posted by: bluesyemre | May 2, 2020

İstanbul Kitapçısı: Kelimelerin İstanbul’la Buluştuğu Yer (İBB Kültür AŞ) @istkitapcisi

istanbul kitpçısı

Kelimelerin İstanbul’la Buluştuğu Yer: İstanbul Kitapçısı

İstanbul Kitapçısı, hem İstanbul’un tarihi ve kültürel değerini yansıtan kitapların yayımcılığını ve satışını hem de farklı yayınevlerinin tarih, edebiyat, felsefe, politika, turizm, spor, hobi gibi pek çok farklı alandaki kitaplarının satışını gerçekleştirmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ’nin İstanbul konulu kitaplarını, albümlerini ve belgesellerini İstanbul meraklılarıyla buluşturmak amacıyla 1998 yılında açıldı. Bugüne dek şehrin tarihini, kültürünü ve sanatını yansıtan pek çok kitabı ve prestij eseri yayın hayatına kazandıran İstanbul Kitapçısı aynı zamanda çok sayıda projeyi hayata geçirdi.

İstanbul Kitapçısı yıllarca yaşadığımız şehrin bilinmeyen yönlerini aydınlatan ve geçmişten günümüze İstanbul’da yaşamış farklı toplulukların âdetlerini, geleneklerini, yaşam biçimlerini tüm ayrıntılarıyla ele alan yayınların satış noktası oldu. Bu anlamda İstanbul Kitapçısı, kuruluş amacı doğrultusunda şehir hafızasını canlı tutmaya ve İstanbul’un daha yakından tanınmasına katkı sağlamaya devam ediyor.

İstanbul’un tüm renklerini kucaklayan yepyeni yayıncılık anlayışı

Kurulduğu günden bu yana kütüphanesini İstanbul konulu kaliteli ve prestij kitaplarla zenginleştirmek isteyenlerin ilk adresi haline gelen İstanbul Kitapçısı, İstanbul’un tüm renklerini kucaklayan yepyeni bir anlayışla yoluna devam ediyor.

İlkeli, objektif, daha derinlikli ve İstanbul’un çeşitliliğini yansıtan bir yayın politikasını benimseyen İstanbul Kitapçısı, yeni danışma kurulu üyeleriyle ayakları daha sağlam basan bir marka haline geliyor.

Tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Klinik Psikolog İpek Gökozan, şair ve yazar Prof. Dr. Baki Asiltürk, tarihçi yazar Sinan Meydan, yazar Alper Çeker ve avukat Ahmet Ece’den oluşan yeni danışma kuruluyla artık daha bilimsel ve editoryal olarak çok daha güçlü bir yayıncılık anlayışıyla hareket ediliyor.

Yayımlanması planlanan ve eser sahipleri tarafından proje olarak önerilen her türlü çalışmanın içerik değerlendirmesini; bugüne kadar yayımlanmış olan eserlerin ise editoryal, bilimsel ve evrensel yayıncılık ilkeleri kapsamında gözden geçirilmesini üstlenen danışman kurulu, İstanbul Kitapçısı’nı İstanbul’un kitapçısı haline getirme yolunda güçlü adımlar atıyor.

İstanbul’un uğrak noktalarında hizmet veriyor

“İçinden İstanbul geçen kitaplar” sloganıyla yayıncılık faaliyetlerini başlatan ve daha fazla okura ulaşabilmek adına, zaman içinde şube sayısını da artıran İstanbul Kitapçısı, şehrin uğrak noktalarında İstanbullulara hizmet veriyor.

Beyoğlu, Kadıköy, Eminönü, Beşiktaş, Karaköy ve Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki şubeleriyle İstanbulluların vazgeçilmez mekânları arasında yerini alan İstanbul Kitapçısı, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde yer alan şubesinde de birbirinden değerli kitapların satışını gerçekleştiriyor.

İstanbul Kitapçısı’nın hediyelik eşya markası olan Hediyem İstanbul’un İstanbul konulu hediyeliklerinin de satış noktası olan İstanbul Kitapçısı, birçoğu tadına doyulmaz İstanbul manzarasına sahip mağazaları ile İstanbul’u hem okumak hem de yaşamak adına benzersiz bir sosyal ortam ve deneyim sunuyor.

Web sitesi aracılığıyla eserlere ulaşabilirsiniz

İBB Kültür AŞ yayınlarının yanı sıra çeşitli kategorilerde ürün çeşitliliğini artırarak farklı yayınevlerinin tarih, edebiyat, felsefe, politika, turizm, spor ve hobi gibi pek çok farklı alandaki kitaplarının satışını da gerçekleştirmeye başlayan İstanbul Kitapçısı, Türk edebiyatının kıymetli eserlerini ve dünya edebiyatının kült kitaplarını da İstanbul’un çeşitli noktalarına açılan mağazalarında ve www.istanbulkitapcisi.com online satış sitesinde okurlarla buluşturuyor.

Ücretsiz gerçekleşen kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor

İstanbul Kitapçısı, seyretmeye doyulamayan eşsiz Boğaz manzarasına sahip belli başlı şubelerinde gerçekleşen ücretsiz konserlerle ve söyleşilerle de İstanbul’un her anlamda bir kültür noktası olma özelliğini taşıyor.

Karaköy şubesinde her çarşamba, Kadıköy şubesinde ise her cuma saat 18.30’da başlayan “Yolculuk Arası Bi’ Caz Molası” konserleriyle cazın usta isimlerini ağırlayan İstanbul Kitapçısı, cazseverlerin âdeta buluşma adresi haline geldi. Boğaz esintisinin kitap kokusuna karıştığı atmosferinde her hafta müzikseverlere unutulmayacak deneyimler yaşatan İstanbul Kitapçısı, caz tutkunlarına sevilen sanatçıları ücretsiz dinleme imkânı sunarken aynı zamanda birçok kişiyi caz müziği ile tanıştırıyor.

Kadıköy şubesinde, her pazar saat 11.30’da başlayan “Klasik Sabahlar Kahve Konserleri”ne de ev sahipliği yapan İstanbul Kitapçısı, konservatuvar öğrencilerine sahneye çıkma deneyimi yaşatırken müzikseverlere de geleceğin sanatçılarını ücretsiz dinleme olanağı sunuyor.

Eminönü şubesinde her salı saat 17.30’da başlayan “Bir Hoş Sadâ” adlı Türk sanat müziği konserlerine ev sahipliği yapan İstanbul Kitapçısı, müzikseverlere nostalji dolu akşamlar yaşatıyor.

İstanbul Kitapçısı’nda aynı zamanda İstanbul’da sohbet kültürünü yaşatmak, edebiyat ve sanatın nabzını tutmak amacıyla sevilen yazarları ve sanatçıları sevenleriyle bir araya getiren “Kültür İstanbul Buluşmaları” adlı söyleşileri düzenleniyor.

https://www.istanbulkitapcisi.com/

https://www.instagram.com/istkitapcisi/

https://kultur.istanbul/istanbul-kitapcisi/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: