Posted by: bluesyemre | June 28, 2020

ÇeviriKonuşmalar (Fransızca ve İngilizce videoların Türkçe çevirileri) @ckonusmalar

1500x500 çk

Çeviri Konuşmalar kanalı, titizlikle seçtiği ünlü felsefecilerin, edebiyatçıların ve bilim insanlarının eserlerini, konuşmalarını ve röportajlarını altyazılı olarak Türkçe’ye kazandırmaktadır. İlker Kocael ve Gülener Kırnalı, hazırladıkları bu içerikleri beğeninize sunuyor.

https://www.instagram.com/ckonusmalar/

https://www.facebook.com/ckonusmalar/

Kendini ıssız bir adada bulan Robinson Crusoe. Yerlilerin elinden kurtulup Robinson’a sığınan Cuma. Ve 28 yıllık bir yaşam mücadelesi. Peki bu klasik roman bize ne anlatıyor? İlker Kocael ve Gülener Kırnalı tartışıyor.

Tüm dünyada kapitalizmin içinde bulunduğu kriz konuşuluyor. Peki kapitalizm bu krizi aşabilecek mi, yoksa kapitalist ekonomik sistemin sonuna mı geldik?

Dünyaca ünlü Marksist ekonomist Richard Wolff kapitalizmin tarihini, gelişimini ve bugün vardığı noktayı örneklerle açıklıyor.

Çeviri: Gülener Kırnalı

Issız bir adaya düşen Robinson Crusoe’nun hikâyesi, insanlığın çok temel bir mitini ortaya koyuyor: Öteki ile karşılaşma.

Yazar Kamel Davud, Yale Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada bu karşılaşma hikâyesini Habil ve Kabil’den Robinson’a, sonra da Camus’nün Yabancı’sına getiriyor.

Nihayetinde, Camus’nün Yabancı romanında öldürülen isimsiz Arap karakterinin abisinin ağzından yazdığı Meursault Soruşturması romanı hakkında konuşuyor.

Çeviri: İlker Kocael

Deliliğin Tarihi kitabının yazarı ünlü filozof Michel Foucault, ilk modern roman sayılan Don Kişot’u ve Don Kişot karakterinin delilik tarihindeki yerini anlatıyor.

İlker Kocael ve Gülener Kırnalı çevirdi.

Modern edebiyatın ilk metni sayılan Don Kişot bir balon mu? Cervantes kimi nasıl dolandırdı? 16. yüzyıl İspanyası ile Turgut Özal’ın ne alakası var?

İlker Kocael ve Gülener Kırnalı tartışıyor.

Büyük romancı Charles Dickens’ın Oliver Twist romanı, suç ve sefaleti merkezine alarak burjuva toplumuna radikal bir eleştiri getirdi.

Kraliçe Victoria ile İngiltere Başbakanını karşı karşıya getiren bu roman ne anlatıyordu? Dickens uzmanı Profesör John Bowen’dan izliyoruz.

Çeviri: Ayhan Koçkaya

Yeni video serimizin adı “Bişeyler Konuşuyoruz”.

İlker Kocael ve Gülener Kırnalı’nın birbirinden farklı konular üzerine sohbet edeceği bu serinin ilk bölümü şu sorunun cevabını arıyor: “Jean-Jacques Rousseau manyak mıydı?”

Jean-Jacques Rousseau’nun Toplum sözleşmesi kitabı ne anlatıyor? Siyaset felsefesi tarihine damgasını vuran ve modern cumhuriyet anlayışını şekillendiren “genel irade” kavramı nedir? Henri Guillemin’den izliyoruz. Çeviri: İlker Kocael Jean-Jacques Rousseau kitapları için: https://bit.ly/2SvnU8F

Eskiden yazdığı kitaplarda ölümden korkmanın anlamsız olduğunu savunan ünlü filozof Herbert Fingarette’in, 97 yaşına geldiğinde ölüme dair düşünceleri değişiyor. Ölümünden haftalar önce The Atlantic dergisine verdiği bu harika röportajda Fingarette, hayatın anlamını sorgularken aşktan ve ölümden bahsediyor. Çeviri: Gülener Kırnalı Ölümü irdeleyen etik felsefesi kitapları için: https://epsln.me/3bAZF0p

İmparator Marcus Aurelius, mutlak hükümdar olmasına rağmen neden diğer imparatorlar gibi zevk içinde yaşamayı tercih etmedi? Profesör Michael Sugrue’den dinliyoruz. “Mutlak güç mutlaka yozlaştırır. Bunun istisnası Marcus Aurelius’tur.” Çeviri: İlker Kocael Marcus Aurelius kitapları için: https://bit.ly/M-Aurelius

Ünlü filozof Terry Eagleton, modern dönemde kötülüğün neden iyilikten daha çekici göründüğünü anlatıyor.

“Kötülük bir gaye uğruna yapılmaz, araçsal değildir. İyi ki de öyledir, çünkü bu yüzden nadir görülür.”

Çeviri: Ayhan Koçkaya

“Zebralar neden ülser olmaz?” kitabının da yazarı olan Stanford Üniversitesi’nden nöroloji ve biyoloji profesörü Robert Sapolsky, bilim tarihinin en karanlık anlarından birini aydınlatıyor. Kişilik özellikleriyle kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi ilk kez ortaya koyan teorinin aslında bir döşemeci tarafından keşfedildiğini anlatıyor. Çeviri: Gülener Kırnalı Robert Sapolsky’nin eserleri için: https://bit.ly/2UYknS2

Üç yıllık Nazi toplama kampı sürecini kendi logoterapi yaklaşımıyla atlatmayı başaran psikiyatrist Viktor E. Frankl, çağımızda insanlığın yaşadığı anlam kaybını ve çözümlerini tartışıyor. Çeviri: İlker Kocael Viktor E. Frankl kitapları için: bit.ly/ViktorEFrankl

Tiyatro ve sinema oyuncusu, besteci, ressam ve şövalye… Sir Anthony Hopkins’in Larry King’e konuk olduğu bu özel röportajdan harika bir kesit sunuyoruz. Bugüne kadar sayısız başarıya imza atmış komple bir sanatçı olan 82 yaşındaki Hopkins, sanat, yaşam, ölüm ve inanç üzerine konuşuyor. Çeviri: Gülener Kırnalı Tiyatro ve sinema hakkındaki bütün kitaplara kitap365.com’dan ulaşabilirsiniz.

98 yaşındaki ünlü Fransız filozof Edgar Morin, virüsün yarattığı küresel krizi değerlendiriyor. France 5 kanalının “C l’hebdo” programına Skype bağlantısı ile katılan bilge filozof, İkinci Dünya Savaşı’ndaki direniş günlerinde yaşadıklarından hareketle, evinde kalan insanlara bugüne kadar yaşadıkları üzerine düşünmeyi ve sevdikleriyle bağlarını güçlendirmeyi tavsiye ediyor. Çeviren: Gülener Kırnalı & İlker Kocael Edgar Morin’in bütün eserleri için: https://www.kitap365.com/urun/listele…

TÜM VİDEOLAR


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

<span>%d</span> bloggers like this: