Posted by: bluesyemre | July 28, 2020

Yaratıcı yöntemlerle yeni bir söylem: #KarmaMotion kolektifi ve ilham veren hikayeler webinarı

Refugee

“Yaratıcı yöntemlerle yeni bir söylem: Karma Motion kolektifi ve ilham veren hikayeler” webinarına, Karma Motion kolektifinden “Refugee Here I Am” belgeselinin yaratıcıları bağımsız belgesel film yapımcısı ve görsel antropolog Eda Elif Tibet ve müzisyen Enzo Ikah katıldı. Karma Motion kolektifinin ve “Refugee Here I Am” belgeselinin hikayesine odaklanan çevrimiçi sohbette, mültecilere yönelik önyargı ve ayrımcılıkla mücadelede yaratıcı yöntemlerin rolünü ve hikaye anlatıcılığının değişim yaratma gücünü konuştuk.

“Yaratıcı yöntemlerle yeni bir söylem” çevrimiçi sohbet serisinin ilki “Karma Motion kolektifi ve ilham veren hikayeler”, 16 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 16.00’da Neslihan Koyuncu’nun moderatörlüğünde düzenlendi. Karma Motion kolektifinden “Refugee Here I Am” belgeselinin yaratıcıları bağımsız belgesel film yapımcısı ve görsel antropolog Eda Elif Tibet ve müzisyen Enzo Ikah’ın katılımıyla düzenlenen sohbette, mültecilere yönelik ön yargı ve ayrımcılıkla mücadelede yaratıcı yöntemlerin rolü ve başta sinema olmak üzere sanatsal araçların işlevi konuşuldu.

Eda Elif Tibet, sanatsal üretimlerinden bahsederek başladığı konuşmasına, Karma Motion kolektifinin hangi ihtiyaçlar çerçevesinde kurulduğunu anlatarak devam etti. “Refugee Here I Am” belgeselinin hikayesinden yola çıkarak, göçmen ve mültecilerle ortak çalışmalarda bulunmanın bakış açısını nasıl değiştirdiğini anlatan Tibet, yaptıkları çalışmalarla iyileştirici bir etkide bulunarak insan haklarına vurgu yapmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Enzo Ikah, çeşitli ülkelerde geçen çocukluğunun ardından Türkiye’de sona eren uzun göç hikayesini anlatarak başladığı konuşmasına, Karma Motion kolektifinin oluşumuna dahil olduğu süreci anlatarak devam etti. “Refugee Here I Am” belgeselinin çekim sürecine dair konuşan Enzo Ikah, bu belgeselle kendisi gibi mülteci olarak yaşayan insanların hayatını anlatmak istediğini dile getirdi.

Çevrim içi sohbette, Karma Motion kolektifi tarafından üretilen belgesellerden kesitler gösterilirken, Enzo Ikah tarafından da kısa bir dinleti gerçekleştirildi.

https://www.refugeehereiam.net/

https://hrantdink.org/tr/asulis/faaliyetler/projeler/yeni-bir-soylem-ve-diyaloga-dogru/2467-kaciranlaricin-karma-motion-kolektifi-ve-ilham-veren-hikayeler-cevrim-ici-sohbet-kaydini-izleyebilirsiniz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: