Posted by: bluesyemre | August 27, 2020

‘Türkiye’nin En Güzel Koyu’ Ünvanını Alan Cennet: #Datça #Aktur #JaleTan

Datça Aktur Tatil Sitesi, bir siteden çok kasabayı andıran ve doğal güzellikleriyle insanı adeta büyüleyen bir cennet. Dağlar ve çam ağacı ormanlarıyla çevrili koyda konuşlanan evlere mavi bayraklı plajlar kucak açıyor. Burası kum, Güneş ve deniz üçlemesiyle tatilin tadını çıkartırken tenis, basketbol, voleybol, su sporları, bisiklet, yoga gibi aktivitelere de katılmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan!

1970’li yıllarda Muğla Valisi Özer Türk öncülüğünde inşa edilen Aktur Sitesi, Datça’ya 30 km. ve Marmaris’e 40 km. uzaklıkta yer alıyor. Aslında tatil sitesinden ziyade şirin bir kasabayı andıran burada; insanların ihtiyaçlarına yönelik pek çok cevap mevcut. Site içerisinde; sağlık ocağından eczaneye, fırından dondurmacıya, pazardan kuaföre, restorandan yelken kulübüne kadar daha aklınıza gelebilecek bir sürü hizmet var. Özellikle haftanın üç günü kurulan pazarda lezzeti insanın damağında kalan organik ürünler satılıyor. Badem ve balı şiddetle tavsiye ediyorum; efsane!

Çam ormanlarının içinde yer alan sitenin koyları her yıl ‘Mavi Bayrak’ (Blue Flag) ödülü alıyor. Eşi benzerini daha önce hiçbir yerde göremeyeceğiniz bu doğa harikası koy, evvel senelerde ‘Türkiye’nin En Güzel Koyu‘ ünvanını alan cennet: Datça Aktur olarak eşsizliğini bir kez daha resmetmiş durumda.

Büyük Koy

Cırcır böceklerinin sesi ile oksijene doyarak uyandığınız sabahları takiben spor yapmak isteyenlere pek çok imkan mevcut. Büyük Koy’da yer alan ‘Datça Aktur Buddhabi Windsurfing & Watersports Club’ rüzgar sörfü ve yelken gibi konularda yardımcı oluyor. Orada birkaç gün süren kurslara katılabilir veya katamaran, kano gibi ekipmanları kiralayarak bu cennet koyun tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Kulüpte çalışan ekip son derece ilgili ve bilgili. Suya dalarken ise yanınızda mutlaka deniz gözlüğü veya dalış maskesi olmasını öneririm.

Caretta caretta’ların doğal yaşam alanı ve sayısız balık sürüsü ile nadide bitki örtüsüne ev sahipliği yapan bu koy -özellikle Büyük Koy, eski Promil- renkleri, görüntüsüyle adeta doğal bir akvaryum!

Aktur’da yaşam son derece doğayla iç içe. Arkası orman, önü deniz olan bu şirin yerde; oksijene bol bol doyuluyor. 

Site içerisinde ulaşım yürüyerek ya da bisikletle sağlanıyor. Zaten her yer birbirine yakın olduğundan gideceğiniz yere doğanın tadını çıkara çıkara varmanız muhtemel. Burada güne sahilde yoga yapan bir grupla başlayabilir, sonrasında tenis veya basketbol gibi sporlarla kendinizi terletebilir ve cam gibi içi görünen turkuaz sularda tüm sinirlerinizi boşaltıp serinledikten sonra akşam gün batımını izleyebilirsiniz.

Site içinde gürültü, harala güreleye pek rastlamadım. Daha sakin bir şekilde tatil yapmayı sevenler için uygun olan burada Büyük Koy’da bulunan İskele Beach Club’ın çaldığı müziklere ayrı bir bittim! Günümüz plajlarında hemen hemen her yerde popüler kültüre hitap eden ve basların son ses açık olduğu mekanlara istinaden buranın ses ayarı tam yerindeydi. Bir yandan dalga sesi ve cır cır böceklerini duyarken diğer yandan 70’ler, 80’ler ve 90’lar playlist’ini döndüren dj’e ekstra teşekkür ederim. The Doors, Skunk Anansie ve benzer parçalar kulağımdayken kulaç atmak cidden beni benden aldı!

Yeme – İçme

Site içinde birkaç süpermarket olmasının yanı sıra fırın, dondurmacı, restoran gibi seçenekler de var. 

Pazar yerinin orada bulunan ‘Baba Dondurma’nın dondurmaları ayrı bir leziz. Ezine peynirli, lavantalı, kahveli, damla sakızlı vb. daha pek çok çeşit mevcut.

Ben en çok lavantalı dondurmayı sevdim, hatta sevmek az bile, aşık oldum diyebilirim. Günlük üretilen dondurmalarda “E” kodlu hiçbir katkı maddesi yer almıyor.

Ayrıca şunu da hemen eklemek istiyorum; site içerisinde pek çok yer birbirine yakın olduğundan dondurma, yemek gibi siparişleri telefon ile adresinize de sipariş edebiliyorsunuz.

Baba Dondurma, Datça Aktur

Menüsü süpersonik lezzetli restoranları da es geçmemek lazım. Leo Beach restoranın spesiyal ürünü olan ‘Kağıtta Levrek’i buğulama balık sevenlere şiddetle öneririm. Özel bir şekilde marine edilerek kağıtta pişirilen balık hem aşırı lezzetli, hem de çok sağlıklı. Paketi açınca sizi; mantar dilimleri ve biber halkaları gibi sürpriz sebzeler karşılıyor. Boyutu da gayet doyurucu.

Sabahları ise sıcak ve taze ekmek almak için fırını tercih edebilirsiniz. Fırında günlük olarak üretilen eklerlerin de bir tadına bakın derim. Tüm site içinde yeme ve içme üretiminin pandemi kuralları göz önünde bulundurularak yapıldığının da altını çizeyim.

Nerede Kalınır?

Datça Aktur Tatil Sitesi içinde konaklamak için yaz evi kiralamanız gerekiyor. Evler villa tipinde ve bahçeli. Fiyatlar; yatak, oda ve kalınacak gün sayısına göre değişkenlik gösteriyor.

Birkaç gün ya da bir hafta tatil yapmaktansa 1 ay veya sezonluk ev tutmanızı öneririm. Çünkü gün sayısı arttıkça fiyat daha da uygun oluyor. Evlerde fırından, çamaşır makinesine kadar her şey mevcut ve faturalar fiyata dahil. Yani; siz sadece bavulunuzu alıp yerleşiyorsunuz, o kadar. Aktur Yaz Evleri’ni kiralamak için aşağıdaki linkten evinizi seçip web sitesinin ‘iletişim & rezervasyon’ kısmındaki formu doldurabilir ya da sahibinden.com sitesindeki ev sahipleriyle anlaşmaya varabilirsiniz.

AKTUR YAZ EVLERİ

Yeşilin maviyle dans ettiği bu eşsiz doğada çadır kampı yapmak veya karavanıyla konaklamak isteyenlerin imdadına ise ‘Aktur Datça Kamping’ koşuyor. Elektrik, duş, tuvalet, mutfak, çamaşır & bulaşık yıkama imkanlarının sağlandığı işletmede eğer konaklamak isterseniz kendi çadırınız ve karavanınız ile gelmeniz gerekiyor. Çünkü burada karavan ve çadır kiralama hizmeti verilmiyor.

AKTUR DATÇA KAMPİNG

Nasıl Gidilir?

Datça Aktur Tatil Sitesi’ne Marmaris’den kara yoluyla Bodrum’dan ise deniz yoluyla ulaşılıyor. Site içinde bazı otobüs firmalarının ofisleri de mevcut. Otobüs veya feribot biletinizi online alabilir ya da kendi aracınızla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Temmuz gezisi için Datça’ya gitmişken bir de tatil vlogu hazırlayıverdim. İyi seyirler!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: