Posted by: bluesyemre | September 1, 2020

Gediz Deltası’na Sadakat Yürüyüşü, 5 Eylül 2020 Saat:16:00, Mavişehir Balıkçı Barınağı önü

İzmir ve yöredeki tek sulak alan olan ve UNESCO Dünya Doğa Mirası kapsamına alınması beklenen Gediz Deltası, yapılaşma planlarına dahil edildi. Flamingoların Türkiye’deki iki önemli üreme alanından biri olan deltada şimdiye dek 298 kuş türü gözlemlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Doğa Derneği ortak organizasyonuyla 5 Eylül’de ‘Gediz Deltası’na Sadakat Yürüyüşü’ düzenlenecek.

Kentleşme baskısı ve yapılaşma tehdidi nedeniyle risk altında olan ve UNESCO Dünya Doğa Mirası‘na alınması beklenen Gediz Deltası’na dikkat çekmek için yapılacak yürüyüşte, İzmirliler deltada yaşayan flamingoları, tepeli pelikanları, karabatakları ve diğer kuş türlerini görmek için Karşıyaka Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda buluşacak.

Ekoloji Birliği‘nin aktardığına göre, binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan uluslararası öneme sahip deltaya yapılacak yürüyüş saat 16.00’da.  

Güney Gediz deltası yapılaşma için ‘hedef alan’ seçildi

İzmir‘in  şehir yerleşiminin genişlemesiyle yoğun kentleşme baskısı altında olan sulak alanın içindeki, önemli beslenme alanlarını barındıran Güney Gediz Deltası, yapılaşma planları için hedef alan seçilmişti. Değiştirilen doğal sit alanı statüleri ve sınırları, deltanın güneyindeki toplu konut imar planları, TOKİ tarafından parsellerin satışı gibi gelişmeler deltayı yapılaşma tehdidine açık hale getirdi. Gediz Deltası’na Sadakat Yürüyüşü ile İzmir halkının deltayı tüm biyolojik çeşitliliğiyle tanıması ve uzun vadede alanı korumak için sahiplenmesi hedefleniyor.

https://www.izmirgazetesi.com.tr/izmir/gediz-deltasina-sadakat-yuruyusu-h10749.html

https://gedizmirasimizdir.org/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: