Posted by: bluesyemre | October 11, 2020

Sağlığa Zararlı Denen #Stres Nedir? Etkileri Nelerdir? Nasıl Üstesinden Gelinir? #ÖzgeÖz

Rüyasının Mimarı Konuşuyor.

Stres aslında vücudumuzda salgılanan bir hormon. Asıl amacı da hem insanlar hem diğer canlıların doğada hayatta kalmasını sağlamak. Herhangi bir saldırı anındayken hayatta kalabilmek için salgılanan bu hormon sayesinde dış tehditlerden kaçıp korunabiliyoruz. Stres esnasında vücut tüm potansiyelini bu yönde kullanıyor; ancak doğada insanoğlu dahil hiçbir varlık uzun süreli strese dayanabilecek şekilde yaratılmamış der Dr.Joe Dispenza.

Doğadaki diğer varlıklar çoğunlukla dış tehdit geçtikten sonra sakinleşerek devam ederler. İnsanlarda da eğer dış tehdit kovalayan bir köpekse bu benzer şekilde işliyor.

Bu tehdit duygusunu oluşturan işveren, eş, aile vb. kişiler olduğunda asıl sorun başlıyor. Vücudumuz sürekli stres hormonu salgılayarak strese bağımlı hale geliyor. Sonucunda da vücudumuz buna alıştığı için eylemlerimize otomatik bir bilinçaltı programı gibi stres odaklı yaşamaya başlıyor.
Bunun önüne geçmek için Dr.Joe Dispenza çokça röportajında ilk adım şunu öneriyor :
Sabah ilk uyandığımız anda telefonu kontrol etmek ya da hemen yataktan çıkıp duşa girmek yerine vücuda hükmederek kendimize “bugün olmak istediğim en iyi versiyonum nedir?” diye sorup bunu ön prova yapmamızı ve bunu hissedene kadar yataktan çıkmamamız.

En iyi versiyonumuz olma yolunda kolaylaştırıcı eylemlerden biri kendimize rol modeller belirlemek. Hayatınızda gelişmek istediğiniz ya da kendinize katmak istediğiniz değerleri yaşayan insanları gözlemlemek o durumu kendimize çekmek ve özdeşleşmek için beynimize fayda sağlıyor.

Sizin hayatın hangi alanlarında hangi rol modelleriniz var?

Ben başarı konusunda yazar Mümin Sekman’ı, annelik rolünde yazar Hatice Kübra Tongar’ı ve bütüne katkı alanında yazar Bircan Yıldırım’ı takip ediyorum yakından.
Yabancılar arasında Dr. Joe Dispenza, Gregg Braden ve Bruce Lipton da bilimi ve hayatı kesiştirerek hayatı kolaylaştıran kılavuzların sunulmasındaki rol modellerim.

İkinci bir adım olarak da yeni nöron bağlantıları kurmak için filmler, kitaplar da yardımcı araçlar.

Rol modeller ve diğer araçlardaki bilgiler üzerinden taklit ederek sonrasında bu programların bizde kalıcı hale gelmesini sağlıyoruz. Bruce Lipton der ki: “Fake it till you make it.” “Aslını yapana kadar taklit et.”
Bazen bir an’da herhangi bir olayda bir farklı adım atmamız ya da söz söylememiz, tepkimizi değiştirmemiz denize atılan taşın dalga etkisi gibi etki ediyor hayatımızda. Dr.Joe’nun değişim nehrini geçmek dediği yolda ilerlemiş oluyoruz.

Strese geri döndüğümüzde hayatınızda mevcut durumda ne kadar stres hissediyorsunuz bunu fark etmek de bir adım. Hayatınızdaki stres kaynakları nelerdir? Stresli olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz? Bunun belirtileri nedir?

Dr.Joe Dispenza der ki aslında herhangi bir duygu, düşünce ya da davranış önce gün içinde belirli zaman aralıklarında açığa çıkar ve biz buna ruh halimiz diyoruz. Bu günler boyunca sorunca mizacımıza dönüşüyor. Yıllar süren mizac olduğundaysa bu bizim karakterimiz haline geliyor.
35yaşına kadar bilinçli bu tarz çalışmalar yapmayan bir bireyin kişilik dediğimiz özelliklerinin %95’i çocukluğunda tanımlanıp sonrasında pekişen bilinçaltı programlarından ibaret.
Bunu değiştirmek mümkün. Aynı araba sürmek gibi. Kendimize yeni bir öğrenim süreci tanıyoruz.
Dr. Joe der ki değişim konusunda saplantılı derecede tutkulu olmayı vurgular.
Değişim sürecindeki en önemli konu GERÇEKTEN İSTEMEKTİR.
Dr.Joe çoğu insanın değişim için hastalık teşhisini ya da büyük bir kaybı, travmayı yaşamayı beklediğini; ancak buna ihtiyaç olmadan da değişim ve gelişimin mümkün olduğunu vurgular.

Hayatınızda her şey yolundaysa bile daha iyi olması için, gelecek nesiller için daha iyi olması için adım atmak mümkün. Hayatta her şey mümkün.
Başak Sayan’ın kitabından alıntıladığım, çok sevdiğim bir söz vardır :
“Bir şeyin gerçekleşmesi ve gerçekleşmemesi olasılığı aynıdır.”
Gözlemci etkisi ile hayatımızda olmasını istediklerimizi gerçekleştirebilecek üstünlükte varlıklarız aslında. Bu potansiyeli gerçekleştirebildiğimiz halimizi paylaşmayı niyet ediyorum.

Sevgiler.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

<span>%d</span> bloggers like this: