Posted by: bluesyemre | October 29, 2020

Kütüphaneden aldığı kitabı 48 yıl sonra iade etti: Gecikme bedeli 80 bin lira

İngiltere’de bir kütüphaneden Bir Lokomotif Thomas (Thomas the Tank Engine) kitabı ve Renklerle Öğrenmek (Learning in Colour) serisinden bir eser, 48 yıl sonra ödünç alındıkları kütüphaneye iade edildi. Gecikme bedelinin 80 bin TL olduğu açıklandı.

İngiltere’deki Hampshire’da yer alan bir kütüphaneden 48 yıl önce iki kitap alan kişi, kitabı eserleri aldığı kütüphaneye geri iade etti. “Andy” ismiyle imzalanarak iadelere iliştirilen notta, “1972’de çocukken Basingstoke’tan taşındıklarında” kitaplar iade edilmediği için özür dilendi.

Notu yazan kişi, “Bu kitapların geç iadesi için özürlerimi lütfen kabul edin” ifadesini de kullandığı belirtildi. İadenin “düşünceli bir jest” olduğunu kaydeden Hampshire Belediyesi, gecikme bedelinin talep edilmeyeceğini açıkladı.

Gecikme bedeli 80 bin lira

Güncel cezai bedelden hesaplandığı zaman kitapların gecikme bedelinin yaklaşık 8 bin sterlin (yaklaşık 80 bin lira) olduğu ancak, kitapları alan kişinin yazdığı özür notu deniyle gecikme bedelinin alınmadığı ifade edildi.

https://tr.sputniknews.com/dunya/202010031042961603-kutuphaneden-aldigi-kitabi-48-yil-sonra-iade-etti-gecikme-bedeli-80-bin-lira/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: