Posted by: bluesyemre | November 1, 2020

Yapay Zeka’nın Son Ürünü : Squidbot

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya San Diego Üniversitesi Mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen denizin altında rahatlıkla hareket eden bir robot balık tasarlandı. Esasında mürekkep balığı ve kalamar gibi bir hava katsa da bizlere teknolojinin ne durumlara dönüşeceğini tüm açıklığıyla gösterdi. Yapılan çalışmanın uzun zaman aldığı ve ilk sunumunu da deniz altında test şeklinde yaptıklarını 6 Ekim 2020 tarihinde görmüş olduk. Artık dünyanın her yerine hakim olan teknoloji, ilerleyen süreçlerde nerelere kayacak merakla bekliyorum. İnsanların odaklarını, okyanuslara çekmeyi başaran bu gençler, keşif öncelikli olarak su jeti tarzında bir ürün yaptıklarını belirtti. Üretilen bu robot, herhangi bir şekilde dışarı bağlı kalmadan kendi bünyesinde güç kaynağını barındırır ve yoluna devam eder. Kamera sistemi ile donatılmış bu yapı, su altı keşifleri için de son derece kolaylık sağlar.

Balıkların deniz içerisinde bulunan manevra kabiliyetini robota aktaran mühendisler, yüzebilme yeteneğini farklı boyutlara çıkartarak, basınç gibi insanları etkileyen sorunları da robota entegre edip sorunu azaltmayı hedeflemiştirler. Denizin içerisinde kendisinin fark edilmemesi için yapısal olarak kuyruk kısmından yani arkasından bir püskürtme mekanizması ile hava kabarcığı çıkartmaktadır. Vücut şekli de tamamen mürekkep balıkları gibi hareket ederken şişme ve gerilme hareketlerini yapar. Bu sayede denizin derinliklerinde herhangi bir sorun yaşamayıp kendisini çok kaliteli bir şekilde kamufle edebilmektedir. Yoğun çaba süreçleri sonrasında ortaya çıkan bu ürün, henüz devam eden geliştirilme çalışmalarını da bünyesinde bulundurmaktadır. Şimdiden birçok insanı etkilemeyi sağlayarak, belirli bir takipçi kitlesi elde etmeyi başarmıştır. İlerleyen süreçlerde arka planında yapay zeka kullanılan teknolojik yapı, su altı dalış ya da arama – çalışma konularında katkı sunmaya başlayacaktır.

Yapay zekanın bizlere sunduğu her şeyin arka planında derin bir matematik yatmaktadır. Bunun farkında olan mühendisler, bu alanda çalışma yaparken, matematiksel hesaplamaları dikkatli şekilde yapmışlardır. Hesaplama yapılmadan öncesinde, şemasını belirleyen öğrenciler, oranları belirlenen şemanın hayata geçirilmesi için çalışmalara hızlı şekilde başlamıştır. ‘Squidbot’ adının geldiği yer ise tasarladıkları şeyin kalamar balığına benzediği için İngilizce dilinde direkt olarak geçişi sonuna ‘bot’ ekleyerek bitirmişler. Akılda kalıcı, kısa ve öz bir isim ile birlikte robota koydukları ismin, ürünlerinin önüne geçmesini bir anlamda engellemişlerdir. Yaptığı iş zaten kalamar balığına benzer olduğu için tek farklılık kodlanmış ve eğitilmiş bir yapay zeka ürünü olmasıdır. Bunun güzel şekilde sunumunu gerçekleştirerek kıvraklık, su içerisinde hareket kabiliyeti ve hızlanma ivmesini robota eklemeleri farklılık derecesini üst seviyelere taşımıştır. Bu sayede deniz altına ulaşma konusunda yardımcı olacaktır.

‘Teknolojik gücü elinde tutan kişiler, geleceği belirleyen kişilerdir.’ mantığı ile yola çıkmışlardır. Geliştirilmeye açık bir teknoloji bırakıp birçok insanın projeye dahil olmasına da aynı zamanda sıcak bakmaktadırlar. Ek olarak bu robotu oluştururken, mühendisler ve profesörleri yaptıkları açıklamada robotun boyutunu belirlerken çok deney yaptıklarını ve en uygun olanı bulmaları oldukça zaman aldığını dile getirdi. Profesör Qiang Zhu ve ekibindeki öğrenciler, bu motorun sistemini geliştirmek ve daha iyiye götürebilmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Üzerinde oluşturulan özel sensörleri sayesinde yönlendirebilme konusunda herhangi bir sorun olmadan su altında başarılı sonuçlar elde etmiştir. Yapılan çalışmaların çoğunda sensör yapısının sağlamlığı da ekstra olarak test edildi. Bundan birkaç yıl sonrası için insanların da bu proje üzerine çalışmalarını hatta daha iyi hale getirebilmeleri için açık kaynak halde bunu sunabileceklerini röportajda açıkladılar.

Hemen hemen her geçen gün yeni projeler başlamaya ve dünyaya sunulmaya başlandı. İnsanların eskiye oranla, insanlık adına daha çok çaba sarf ettiği bir dönemdeyiz. Oluşan imkanlar sayesinde birçok kişinin yazılım ve teknoloji alanına kayması sonrasında, yeni gerçekleşen proje sayısı günden güne artmaktadır. Burada söz konusu robot için çalışan ekip içinde robotikçiler ve uzman kadrosuna sahip araştırmacılar rol almıştır. Projenin sağlam bir yapıda ilerlemesi için gereken her türlü işlem tetkik edilerek, raporlar tek tek incelenmiş. Bu sayede proje takibi, basit ve takip edilebilir bir sunum imkanı vermiş. Robotun en can alıcı özelliği ise, içine denizden su alarak aldığı suyu kendisini ileri atabilmek için püskürtme ile elastik enerji oluşturmasıdır. Bu sayede herhangi bir şekilde dışardan ek güç almadan, denizin içindeki suyu kullanarak ilerleme işini başta kodlanan mekanizma sayesinde halletmiştir. Projeyi en baştan beri takip eden insanlar, video internet platformuna eklendikten sonra geri bildirimde bulunarak projeye destek vermişlerdir. Eğer siz de görseller sonrasında etkilenip videoyu izlemek isterseniz, kaynaklar kısmında videonun linkini belirteceğim. İlk izlediğinizde sizi etkileyeceğine eminim. Çünkü sahip olduğu mekanizma ve tasarım müthiş bir şekilde düşünülmüş, hayata geçirilmiştir. Motor gücü olarak dalgıçların kullandığı motorları, özel bir şekilde mekanizmanın yapısına entegre ederek şık bir görüntüyü de elde etmişlerdir. Yapılan proje, hem görsel açıdan hem de çevresel anlamda birçok güzelliği barındırmaktadır. Gelişmelerden haberdar olabilmek için de ayrıca belirtmiş olduğum projenin kendisine ait olan internet sayfasını takip edebilirsiniz.

References:

-https://squidbot.io/

-https://www.youtube.com/watch?v=v-UMDnSB8k0&feature=emb_logo

-https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201006165746.htm

-http://globalaihub.com/examples-of-artificial-intelligence-in-life/

-https://metro.co.uk/2020/10/07/bizarre-underwater-squidbot-is-a-breakthrough-in-soft-robotics-13386370/

https://www.slashgear.com/squidbot-moves-like-a-real-squid-to-take-pictures-of-coral-and-fish-08641569/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: